Top Movie List by Ryan

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
2. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
3. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
4. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
5. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
6. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
7. Training Day 4.0/4 3.0/4
8. The Hurricane (1999) 4.0/4 2.9/4
9. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
10. Never Back Down 4.0/4 2.5/4
11. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 4.0/4 2.8/4
12. Die Hard 4.0/4 3.3/4
13. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
14. Platoon 4.0/4 3.2/4
15. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
16. Taken (2009) 4.0/4 3.0/4
17. Enter the Dragon 4.0/4 3.1/4
18. Way of the Dragon, The ( Meng long guo jiang ) 4.0/4 3.0/4
19. Blow 4.0/4 2.9/4
20. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
21. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
22. The Patriot (2000) 4.0/4 2.8/4
23. Avatar 4.0/4 3.0/4
24. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
25. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
26. Hang 'em High 4.0/4 2.8/4
27. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.5/4 3.1/4
28. Warrior (2011) 4.0/4 3.2/4
29. The Hangover 4.0/4 3.0/4
30. Without a Paddle 4.0/4 2.2/4
31. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
32. 300 4.0/4 2.9/4
33. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
34. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
35. The Terminator 3.5/4 3.1/4
36. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
37. The Bourne Supremacy 4.0/4 3.1/4
38. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
39. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
40. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
41. Sin City 4.0/4 3.0/4
42. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
43. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
44. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
45. Victory (1981) 3.5/4 2.3/4
46. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
47. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
48. Fist of Fury aka Chinese Connection, The ( Jing wu men ) 4.0/4 2.9/4
49. Ip Man 2 ( Yip Man 2: Chung si chuen kei ) 3.0/4 2.9/4
50. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
51. Casino 4.0/4 3.2/4
52. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
53. Dirty Harry 4.0/4 3.1/4
54. Heartbreak Ridge 3.5/4 2.8/4
55. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
56. Open Range 4.0/4 2.9/4
57. Sherlock Holmes (2009) 4.0/4 2.9/4
58. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
59. Batman Returns 4.0/4 2.7/4
60. U.S. Marshals 4.0/4 2.6/4
61. Lord of War 4.0/4 2.8/4
62. The Last of the Mohicans (1992) 4.0/4 3.0/4
63. The Expendables 2 2.5/4 2.6/4
64. From Russia with Love 4.0/4 3.0/4
65. Black Panther (2018) 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name