Movies I saw in 2012 (in order of enjoyment) by JLFM

Movies I saw in 2012 (in order of enjoyment)

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello 4.0/4 2.9/4
2. Winnie the Pooh and the Blustery Day 4.0/4 2.8/4
3. Father and Daughter 4.0/4 3.4/4
4. The Muppets 3.5/4 2.8/4
5. The Iron Giant 3.5/4 3.0/4
6. Lincoln 3.5/4 3.0/4
7. Brave (2012) 3.5/4 2.9/4
8. The Critic (1963) 3.5/4 2.7/4
9. Treasure Planet 3.5/4 2.8/4
10. Winnie the Pooh 3.5/4 3.0/4
11. La Luna (2012) 3.5/4 3.1/4
12. The Hunger Games 3.5/4 2.9/4
13. House of Small Cubes, The ( Tsumiki no ie ) 3.5/4 2.8/4
14. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
15. Lego Star Wars: The Empire Strikes Out 3.5/4 2.5/4
16. Lavatory Lovestory ( Ubornaya istoriya - lyubovnaya istoriya ) 3.5/4 3.3/4
17. The Pirates! Band of Misfits 3.5/4 2.6/4
18. Wreck-It Ralph 3.5/4 3.1/4
19. Pinocchio (1940) 3.5/4 3.0/4
20. Mulan (1998) 3.5/4 2.9/4
21. Frankenweenie (2012) 3.0/4 2.9/4
22. The Artist 3.0/4 3.2/4
23. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
24. LEGO Star Wars: The Padawan Menace 3.0/4 2.2/4
25. Winnie the Pooh & Christmas Too 3.0/4 2.7/4
26. The Little Mermaid (1989) 3.0/4 3.0/4
27. The Hobbit: An Unexpected Journey 3.0/4 3.0/4
28. The Pixar Story 3.0/4 3.0/4
29. Even Pigeons Go to Heaven ( Même les pigeons vont au paradis ) 3.0/4 3.2/4
30. The Sandman (1991) 3.0/4 2.5/4
31. Grasshoppers ( Cavallette ) 3.0/4 2.5/4
32. The Untouchables (1987) 3.0/4 3.1/4
33. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
34. Small Fry 3.0/4 2.5/4
35. This Way Up 3.0/4 3.2/4
36. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
37. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
38. Arthur Christmas 3.0/4 2.9/4
39. Driftwood (1947) 3.0/4 2.8/4
40. Oktapodi 3.0/4 3.0/4
41. The Hunchback of Notre Dame (1996) 3.0/4 2.8/4
42. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
43. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
44. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.0/4 2.8/4
45. Manipulation 3.0/4 2.5/4
46. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
47. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
48. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
49. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
50. Munro 3.0/4 2.5/4
51. Partysaurus Rex 3.0/4 2.6/4
52. While You Were Sleeping 3.0/4 2.6/4
53. The Chubbchubbs! 3.0/4 3.2/4
54. Paperman 3.0/4 2.9/4
55. Seabiscuit 3.0/4 2.6/4
56. A Christmas Carol (2009) 3.0/4 2.7/4
57. Alice in Wonderland (1951) 3.0/4 2.9/4
58. George & A.J. 3.0/4 2.8/4
59. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
60. Glory (1989) 3.0/4 3.1/4
61. Firewall 2.5/4 2.4/4
62. Napoleon Dynamite 2.5/4 2.6/4
63. The Sword in the Stone 2.5/4 2.9/4
64. Antz 2.5/4 2.5/4
65. Alice in Wonderland (2010) 2.5/4 2.6/4
66. Astro Boy 2.5/4 2.6/4
67. Muppet Christmas Carol 2.5/4 2.9/4
68. The Ballad of Nessie 2.5/4 2.3/4
69. Maestro (2005) 2.5/4 3.0/4
70. Tangled Ever After 2.5/4 2.7/4
71. Thru the Mirror 2.5/4 2.6/4
72. Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death' 2.0/4 2.6/4
73. Old Man and the Sea, The ( Roujin to umi ) 2.0/4 2.5/4
74. Dr. Seuss' The Lorax 2.0/4 2.6/4
75. One Rat Short 2.0/4 2.5/4
76. Mirror Mirror 2.0/4 2.1/4
77. Hook (1991) 2.0/4 2.5/4
78. Pooh's Heffalump Movie 2.0/4 2.2/4
79. Bedknobs and Broomsticks 2.0/4 2.8/4
80. Valkyrie 2.0/4 2.7/4
81. The Avengers (2012) 1.5/4 3.3/4
82. John Carter 1.5/4 2.6/4
83. The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore 1.5/4 2.3/4
84. Lord of the Rings: The Two Towers 1.5/4 3.3/4
85. Vincent 1.5/4 2.9/4
86. The Lost Thing 1.5/4 2.0/4
87. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 1.5/4 2.7/4
88. Madagascar 3: Europe's Most Wanted 1.5/4 2.8/4
89. Fantasia 1.5/4 3.0/4
90. The Adventures of Ichabod and Mr. Toad 1.5/4 2.7/4
91. Ocean's Twelve 1.5/4 2.5/4
92. Muppet Treasure Island 1.5/4 2.5/4
93. The Legend of Mor'du 1.5/4 2.3/4
94. The Black Cauldron 1.5/4 2.6/4
95. G-Force 1.0/4 1.8/4
96. Push 1.0/4 2.3/4
97. Close Encounters of the Third Kind 0.5/4 3.1/4
98. I Met the Walrus 0.5/4 1.9/4
99. Barbie Presents: Thumbelina 0.5/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name