Top Horror Movie List by Topher

Top Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
2. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
3. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.5/4 3.0/4
4. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
5. The Evil Dead (1983) 3.5/4 3.0/4
6. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
7. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
8. Alien 3.0/4 3.3/4
9. Dracula (1992) 3.5/4 2.9/4
10. Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) 3.5/4 2.7/4
11. Dawn of the Dead (1979) 3.5/4 3.1/4
12. The Blair Witch Project 3.0/4 2.3/4
13. The Ninth Gate 3.0/4 2.5/4
14. Drag Me to Hell 3.0/4 2.7/4
15. Aliens 3.0/4 3.3/4
16. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
17. Jacob's Ladder (1990) 3.5/4 2.9/4
18. Invasion of the Body Snatchers (1978) 3.0/4 2.7/4
19. The Descent (2006) 2.5/4 2.9/4
20. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
21. Army of Darkness 3.0/4 3.0/4
22. Tremors 3.0/4 2.7/4
23. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
24. Poltergeist III 3.0/4 1.9/4
25. Psycho (1998) 3.0/4 1.9/4
26. Pulse (2006) 2.5/4 1.5/4
27. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
28. Buffy the Vampire Slayer 2.5/4 2.3/4
29. Stephen King's It 3.0/4 2.8/4
30. Lord of Illusions 3.5/4 2.4/4
31. Event Horizon 4.0/4 2.7/4
32. Cube 3.0/4 2.8/4
33. The Fly (1986) 3.0/4 2.9/4
34. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
35. Poltergeist (1982) 2.5/4 3.0/4
36. Children of the Corn (1984) 3.0/4 2.5/4
37. The Cave 2.0/4 2.2/4
38. Young Frankenstein 3.0/4 3.2/4
39. Invasion of the Body Snatchers (1956) 3.0/4 3.0/4
40. Rebecca (1940) 3.0/4 3.1/4
41. The Exorcism of Emily Rose 2.5/4 2.6/4
42. Evil Dead 2 2.5/4 3.1/4
43. Pet Sematary (1989) 2.5/4 2.6/4
44. The Mothman Prophecies 2.0/4 2.5/4
45. Videodrome 2.5/4 2.9/4
46. George A. Romero's Land of the Dead 3.0/4 2.5/4
47. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 3.0/4 3.1/4
48. Resident Evil (2002) 2.5/4 2.7/4
49. Pitch Black 3.0/4 2.8/4
50. Queen of the Damned 2.5/4 2.5/4
51. Misery 3.0/4 3.1/4
52. Day of the Dead (1985) 2.5/4 2.8/4

Recent Comments

James_Spzilman
James_Spzilman
Movie Star

James_Spzilman - wrote on 10/01/07 at 02:22 PM CT

Top Horror List comment

Cool list, and I'm glad to see The Blair Witch Project on there, as I find losts of people loathe it.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name