The 100 best movies of the 21st. century by Otth

The 100 best movies of the 21st. century

# Movie Title Rating Overall Add
1. Tae Guik Gi: The Brotherhood of War ( Taegukgi hwinalrimyeo ) 4.0/4 3.0/4
2. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) 3.5/4 3.1/4
3. Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring ( Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom ) 3.5/4 3.0/4
4. Match Point 3.5/4 2.8/4
5. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
6. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.5/4 3.1/4
7. Sympathy for Mr. Vengeance ( Boksuneun naui geot ) 3.5/4 3.0/4
8. Infernal Affairs ( Mou gaan dou ) 3.5/4 3.0/4
9. Man on the Train ( homme du train, L' ) 3.5/4 2.8/4
10. City of God ( Cidade de Deus ) 3.0/4 3.3/4
11. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 3.0/4 3.2/4
12. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.0/4 3.2/4
13. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
14. Requiem for a Dream 3.0/4 3.1/4
15. Letters from Iwo Jima 3.0/4 3.1/4
16. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
17. Hero ( Ying xiong ) 3.0/4 3.0/4
18. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
19. The Fountain (2006) 3.0/4 2.7/4
20. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 3.0/4 3.2/4
21. Head-On ( Gegen die Wand ) 3.0/4 3.1/4
22. The Pianist 3.0/4 3.2/4
23. The Constant Gardener 3.0/4 2.8/4
24. Syriana N/A 2.6/4
25. Into the Wild 3.0/4 3.1/4
26. Rescue Dawn 3.0/4 2.8/4
27. Beyond the Gates ( Shooting Dogs ) 3.0/4 3.0/4
28. Thank You for Smoking 3.0/4 2.8/4
29. Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) 3.0/4 2.7/4
30. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
31. Lost in Translation 3.0/4 2.9/4
32. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
33. Hotel Rwanda 3.0/4 3.1/4
34. Memories of Murder ( Salinui chueok ) 3.0/4 3.2/4
35. Wall-E 3.0/4 3.2/4
36. Rambo 3.0/4 2.7/4
37. Million Dollar Baby (2004) 3.0/4 3.1/4
38. The Man from Earth 3.0/4 2.8/4
39. Downfall ( Untergang, Der ) 3.0/4 3.2/4
40. Clerks II 3.0/4 2.6/4
41. There Will Be Blood 3.0/4 3.1/4
42. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
43. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.0/4 3.3/4
44. Shrek 3.0/4 3.1/4
45. Sin City 3.0/4 3.0/4
46. Snatch 3.0/4 3.1/4
47. Serenity (2005) 3.0/4 3.0/4
48. Experiment, The ( Experiment, Das ) 3.0/4 3.0/4
49. Monsters, Inc. N/A 3.2/4
50. My Sassy Girl ( Yeopgijeogin geunyeo ) N/A 2.9/4
51. Charlie Wilson's War N/A 2.7/4
52. Elite Squad ( Tropa de Elite ) N/A 2.8/4
53. The Machinist N/A 2.9/4
54. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
55. Donnie Darko N/A 3.0/4
56. Equilibrium N/A 2.8/4
57. Edge of Heaven, The ( Auf der anderen Seite ) N/A 3.0/4
58. C.R.A.Z.Y. N/A 3.0/4
59. Michael Clayton N/A 2.9/4
60. Caché N/A 2.9/4
61. Piano Teacher, The ( pianiste, La ) N/A 3.0/4
62. Irreversible N/A 2.6/4
63. The Last King of Scotland N/A 3.0/4
64. High Fidelity N/A 3.0/4
65. Code Unknown ( Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages ) N/A 2.7/4
66. Lord of War N/A 2.8/4
67. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) N/A 3.0/4
68. Gangs of New York (2002) N/A 3.0/4
69. Enemy at the Gates N/A 2.8/4
70. 2046 N/A 2.9/4
71. Vexille N/A 2.9/4
72. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) N/A 3.0/4
73. Silmido N/A 3.0/4
74. Battle for Haditha N/A 2.8/4
75. The Jacket N/A 2.5/4
76. Batman Begins N/A 3.1/4
77. A History of Violence N/A 3.0/4
78. Memories of Matsuko ( Kiraware Matsuko no isshô ) N/A 3.0/4
79. Evil ( Ondskan ) N/A 3.1/4
80. The Aviator (2004) N/A 3.0/4
81. Cashback N/A 2.6/4
82. Bubba Ho-Tep N/A 2.8/4
83. Danny the Dog ( Unleashed ) N/A 2.8/4
84. The Duchess N/A 2.7/4
85. In Bruges N/A 3.1/4
86. The Departed N/A 3.3/4
87. Lars and the Real Girl N/A 2.8/4
88. The Dark Knight 2.5/4 3.4/4
89. Memento N/A 3.2/4
90. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
91. King of California N/A 2.6/4
92. Wasabi N/A 2.7/4
93. Confessions of a Dangerous Mind N/A 2.7/4
94. One Point O ( Paranoia: 1.0 ) N/A 2.3/4

Recent Comments

Otth
Otth
TV Extra

Otth - wrote on 12/14/08 at 08:46 AM CT

The 100 best movies of the 21st. century comment

Movies on the list but not in the database:
Musa (2001) placed between Rambo and Million Dollar Bayby
The Chaser (2008) placed between Der Untergang and Clerks II
Funky Forrest: The First Contact (2005) placed between Equilibrium and Auf der anderen Siute
The Warlords (2007) placed between La Pianiste and Irreversibe
A Dog's Breakfast (2007) placed between Shaun of the Dead and King of california
Summer Time Machine Blues (2005) placed between Wasabi and Confession of a Dangerous Mind

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name