Top Films of 2002 by Neobowler

Top Films of 2002

# Movie Title Rating Overall Add
1. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
2. A Walk to Remember 4.0/4 2.6/4
3. The Pianist 4.0/4 3.2/4
4. Punch Drunk Love 4.0/4 2.8/4
5. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
6. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
7. Antwone Fisher 3.5/4 2.7/4
8. 8 Mile 3.5/4 2.6/4
9. Signs 3.5/4 2.7/4
10. About a Boy 3.5/4 2.7/4
11. Ice Age 3.5/4 2.9/4
12. The Count of Monte Cristo (2002) 3.5/4 2.9/4
13. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
14. Whale Rider 3.5/4 3.0/4
15. Adaptation 3.0/4 2.9/4
16. The Rookie (2002) 3.0/4 2.6/4
17. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
18. Austin Powers in Goldmember 3.0/4 2.3/4
19. Minority Report 3.0/4 2.9/4
20. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
21. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
22. Comedian (2002) 3.0/4 2.2/4
23. Gangs of New York (2002) 3.0/4 3.0/4
24. The Mothman Prophecies 3.0/4 2.5/4
25. Far from Heaven 3.0/4 3.0/4
26. The Hours (2002) 3.0/4 2.8/4
27. John Q 3.0/4 2.7/4
28. Igby Goes Down 3.0/4 2.6/4
29. Poolhall Junkies 3.0/4 2.5/4
30. In America 3.0/4 2.9/4
31. Confessions of a Dangerous Mind 3.0/4 2.7/4
32. The Dangerous Lives of Altar Boys 3.0/4 2.7/4
33. Sweet Home Alabama 3.0/4 2.6/4
34. Dog Soldiers 3.0/4 2.8/4
35. Auto Focus 3.0/4 2.6/4
36. Bowling for Columbine 3.0/4 2.9/4
37. Changing Lanes (2002) 3.0/4 2.5/4
38. Stolen Summer 3.0/4 2.1/4
39. Way Home, The ( Jibeuro ) 3.0/4 2.5/4
40. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
41. Hart's War 3.0/4 2.4/4
42. White Oleander 3.0/4 2.7/4
43. The Emperor's Club 3.0/4 2.5/4
44. My Big Fat Greek Wedding 3.0/4 2.6/4
45. Red Dragon (2002) 3.0/4 2.7/4
46. Hero ( Ying xiong ) 2.5/4 3.0/4
47. Trapped (2002) 2.5/4 2.3/4
48. May 2.5/4 2.9/4
49. 13 Moons 2.0/4 2.3/4
50. Narc (2002) 2.5/4 2.7/4
51. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2.5/4 2.4/4
52. All I Want ( Try Seventeen ) 2.5/4 1.9/4
53. Spellbound (2003) 2.5/4 3.0/4
54. No Good Deed ( House on Turk Street, The ) 2.5/4 1.9/4
55. Pumpkin 2.5/4 2.3/4
56. Treasure Planet 2.5/4 2.8/4
57. Murder by Numbers 2.5/4 2.4/4
58. The Quiet American (2002) 2.5/4 2.6/4
59. The Transporter 2.5/4 2.7/4
60. We Were Soldiers 2.5/4 2.8/4
61. The Good Girl (2002) 2.5/4 2.5/4
62. Love Liza 2.5/4 2.3/4
63. Twilight Samurai, The ( Tasogare Seibei ) 2.5/4 2.9/4
64. Tycoon: A New Russian ( Oligarkh ) 2.5/4 2.3/4
65. Men in Black 2 2.5/4 2.2/4
66. Drumline 2.5/4 2.3/4
67. The Sum of All Fears 2.5/4 2.4/4
68. The Hot Chick 2.5/4 1.8/4
69. Space Station 2.5/4 2.7/4
70. Biggie and Tupac 2.5/4 2.6/4
71. Rabbit-Proof Fence 2.5/4 2.7/4
72. Barbershop (2002) 2.5/4 2.4/4
73. Mr. Deeds 2.5/4 2.1/4
74. About Schmidt 2.5/4 2.7/4
75. The New Guy (2002) 2.5/4 2.2/4
76. The Time Machine (2002) 2.5/4 2.3/4
77. Blade II 2.5/4 2.6/4
78. Enough (2002) 2.5/4 2.0/4
79. Spirit: Stallion of the Cimarron 2.5/4 2.6/4
80. Dark Blue 2.5/4 2.6/4
81. City by the Sea 2.5/4 2.2/4
82. National Lampoon's Van Wilder 2.5/4 2.3/4
83. Analyze That 2.5/4 2.4/4
84. Life or Something Like It 2.5/4 1.9/4
85. Harry Potter and the Chamber of Secrets 2.5/4 2.9/4
86. 25th Hour (2002) 2.5/4 2.9/4
87. One Hour Photo 2.5/4 2.6/4
88. Insomnia (2002) 2.5/4 2.7/4
89. The Rules of Attraction 2.5/4 2.4/4
90. Death to Smoochy 2.5/4 2.4/4
91. High Crimes 2.5/4 2.4/4
92. Talk to Her ( Hable con ella ) 2.0/4 3.0/4
93. Frida (2002) 2.0/4 2.8/4
94. Moonlight Mile 2.0/4 2.4/4
95. Eight Crazy Nights 2.0/4 2.1/4
96. Speakeasy (2002) 2.0/4 2.1/4
97. Welcome to Collinwood 2.0/4 2.0/4
98. The Scorpion King (2002) 2.0/4 2.1/4
99. Solaris 2.0/4 2.4/4
100. S1mØne (2002) 2.0/4 1.9/4
101. Resident Evil (2002) 2.0/4 2.7/4
102. The Slaughter Rule 2.0/4 2.3/4
103. The Weather Underground 2.0/4 2.4/4
104. Eye See You ( D-Tox ) 2.0/4 2.0/4
105. Equilibrium 2.0/4 2.8/4
106. 28 Days Later 2.0/4 3.0/4
107. Collateral Damage 2.0/4 2.3/4
108. Cabin Fever (2003) 2.0/4 2.5/4
109. The Four Feathers (2002) 2.0/4 2.6/4
110. Deuces Wild 2.0/4 1.8/4
111. Love in the Time of Money 2.0/4 2.2/4
112. Brown Sugar 2.0/4 2.4/4
113. The Banger Sisters 2.0/4 2.2/4
114. Darkness (2004) 2.0/4 1.6/4
115. Blood Work 2.0/4 2.4/4
116. Reign of Fire 2.0/4 2.4/4
117. Impostor (2002) 2.0/4 2.4/4
118. Star Trek: Nemesis 2.0/4 2.5/4
119. Showtime 2.0/4 2.1/4
120. Pure (2005) 2.0/4 1.9/4
121. 40 Days and 40 Nights 2.0/4 2.1/4
122. The Third Wheel 2.0/4 2.0/4
123. Serving Sara 2.0/4 1.8/4
124. Undisputed 2.0/4 2.4/4
125. The Santa Clause 2 2.0/4 2.3/4
126. Sonny 2.0/4 2.0/4
127. Unconditional Love (1999) 2.0/4 1.8/4
128. The Guys (2003) 2.0/4 2.2/4
129. Two Weeks Notice 2.0/4 2.5/4
130. The Gatekeeper (2003) 2.0/4 2.1/4
131. Eight Legged Freaks 2.0/4 2.0/4
132. Jackass: The Movie 2.0/4 2.3/4
133. Ali G Indahouse 2.0/4 2.2/4
134. Lilo & Stitch (2002) 2.0/4 2.7/4
135. Sympathy for Mr. Vengeance ( Boksuneun naui geot ) 2.0/4 3.0/4
136. The Salton Sea 2.0/4 2.4/4
137. Orange County 2.0/4 2.4/4
138. Like Mike 2.0/4 1.8/4
139. xXx 2.0/4 2.2/4
140. Kaante 2.0/4 2.1/4
141. Nicholas Nickleby (2002) 2.0/4 2.6/4
142. Twin Sisters ( tweeling, De ) 2.0/4 2.6/4
143. Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2.0/4 2.1/4
144. Dragonfly (2002) 1.5/4 2.1/4
145. People I Know 1.5/4 2.1/4
146. The Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 1.5/4 2.3/4
147. Man Without a Past, The ( Mies vailla menneisyyttä ) 1.5/4 2.6/4
148. Swimming Pool (2003) 1.5/4 2.5/4
149. K-19: The Widowmaker 1.5/4 2.6/4
150. Sunshine State 1.5/4 2.2/4
151. Unfaithful (2002) 1.5/4 2.6/4
152. Secretary 1.5/4 2.8/4
153. Avenging Angelo 1.5/4 2.0/4
154. Queen of the Damned 1.5/4 2.5/4
155. I Spy 1.5/4 1.7/4
156. Dirty Pretty Things 1.5/4 2.5/4
157. Scooby-Doo 1.5/4 1.9/4
158. Abandon (2002) 1.5/4 2.0/4
159. Balseros 1.5/4 1.9/4
160. Full Frontal 1.0/4 1.9/4
161. The Sweetest Thing 1.0/4 2.0/4
162. Maid in Manhattan 1.0/4 2.2/4
163. Boat Trip 1.0/4 1.5/4
164. Windtalkers 1.0/4 2.4/4
165. Femme Fatale (2002) 1.0/4 2.0/4
166. Ted Bundy 1.0/4 1.9/4
167. Sorority Boys 1.0/4 1.8/4
168. The Tuxedo 1.0/4 1.9/4
169. Die Another Day 1.0/4 2.3/4
170. The Wild Thornberrys Movie 1.0/4 2.1/4
171. Bad Company (2002) 1.0/4 1.9/4
172. Half Past Dead 1.0/4 1.5/4
173. Hey Arnold! The Movie 1.0/4 1.8/4
174. Ghost Ship (2002) 1.0/4 1.8/4
175. Charlotte's Web 2: Wilbur's Great Adventure 1.0/4 2.0/4
176. Kung Pow: Enter the Fist 0.5/4 2.2/4
177. Skins (2002) 0.5/4 1.8/4
178. Child I Never Was, The ( Leben lang kurze Hosen tragen, Ein ) 0.5/4 1.8/4
179. Blue Crush 0.5/4 2.0/4
180. Swimfan 0.5/4 1.8/4
181. The Country Bears 0.5/4 2.2/4
182. The Adventures of Pluto Nash 0.5/4 1.4/4
183. Ballistic: Ecks vs. Sever 0.5/4 1.3/4
184. Stuart Little 2 0.5/4 2.0/4
185. The Truth About Charlie 0.5/4 1.7/4
186. Grand Champion 0.5/4 1.5/4
187. The Crocodile Hunter: Collision Course 0.5/4 2.0/4
188. The Master of Disguise 0.5/4 1.1/4
189. Rollerball (2002) 0.5/4 1.2/4
190. FearDotCom 0.5/4 1.3/4
191. .com for Murder 0.5/4 1.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name