Horror by Melissa

Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. 30 Days of Night 2.5/4 2.6/4
2. The Amityville Horror (2005) 2.0/4 2.5/4
3. The Amityville Horror (1979) 2.0/4 2.7/4
4. Audition ( Ôdishon ) 3.5/4 2.9/4
5. The Birds (1963) 3.0/4 3.1/4
6. The Blair Witch Project 3.0/4 2.3/4
7. Candyman (1992) 2.0/4 2.5/4
8. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
9. Child's Play (1988) 3.0/4 2.6/4
10. Children of the Corn (1984) 3.0/4 2.5/4
11. Cujo 3.0/4 2.6/4
12. Dark Water (2005) 2.0/4 1.8/4
13. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
14. Dementia 13 (1963) N/A 1.9/4
15. Devil's Backbone, The ( espinazo del diablo, El ) 4.0/4 3.0/4
16. The Exorcist (1973) 2.5/4 3.1/4
17. Face (2004) 1.5/4 2.3/4
18. Final Destination (2000) 2.5/4 2.6/4
19. Firestarter (1984) 3.0/4 2.6/4
20. Friday the 13th (1980) 4.0/4 2.8/4
21. Gozu ( Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu ) N/A 2.9/4
22. The Grudge (2004) 2.0/4 2.2/4
23. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
24. Halloween II (1981) 4.0/4 2.6/4
25. Halloween H20: 20 Years Later N/A 2.3/4
26. The Hills Have Eyes (1977) 1.0/4 2.5/4
27. Hostel 2.0/4 2.3/4
28. Invasion of the Body Snatchers (1978) 3.0/4 2.7/4
29. Ju-On: The Grudge 3.0/4 2.8/4
30. The Lost Boys 2.0/4 2.9/4
31. Misery 3.0/4 3.1/4
32. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
33. The Omen (1976) 4.0/4 2.9/4
34. The Others (2001) 4.0/4 2.8/4
35. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.0/4 3.0/4
36. Pitch Black 2.0/4 2.8/4
37. Poltergeist (1982) 3.5/4 3.0/4
38. Prom Night (1980) 2.5/4 2.3/4
39. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
40. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
41. Rosemary's Baby 3.0/4 3.0/4
42. Saw 4.0/4 2.9/4
43. Saw II 3.0/4 2.5/4
44. Saw III 3.0/4 2.4/4
45. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
46. Scream 2 2.0/4 2.5/4
47. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
48. Sleepy Hollow 3.0/4 2.8/4
49. The Strangers (2008) 3.0/4 2.5/4
50. Suspiria (1977) 3.0/4 2.9/4
51. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) 3.5/4 3.0/4
52. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 4.0/4 2.9/4
53. Vacancy 2.0/4 2.4/4
54. Village of the Damned (1960) 2.5/4 2.8/4
55. Final Destination 2 2.0/4 2.5/4
56. The Devil's Rejects 2.5/4 2.8/4
57. Diabolique ( diaboliques, Les ) 3.0/4 3.0/4
58. Urban Legend 2.5/4 2.1/4
59. George A. Romero's Land of the Dead 2.0/4 2.5/4
60. The People Under the Stairs 2.5/4 2.6/4
61. The Descent (2006) 2.5/4 2.9/4
62. Cabin Fever (2003) 1.5/4 2.5/4
63. Halloween (2007) 3.0/4 2.4/4
64. Martyrs (2008) 2.0/4 3.0/4
65. Sunshine (2007) 3.0/4 2.9/4
66. Halloween II (2009) 3.0/4 2.1/4
67. The Crazies (2010) 2.5/4 2.6/4
68. Them ( Ils ) 4.0/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name