Top Movie List by ushiri

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Alice in Wonderland (1951) 4.0/4 2.9/4
2. Alice in Wonderland (1976) 4.0/4 2.6/4
3. Aliens 4.0/4 3.3/4
4. The Cannonball Run 4.0/4 2.5/4
5. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
6. City of Lost Children, The ( Cite des enfants perdus, La ) 4.0/4 3.0/4
7. Downfall ( Untergang, Der ) 4.0/4 3.2/4
8. Deliverance (1972) 4.0/4 3.0/4
9. Death Rides a Horse ( Da uomo a uomo ) 4.0/4 2.7/4
10. Dances with Wolves 4.0/4 3.1/4
11. The Island (2005) 3.0/4 2.5/4
12. Titan A.E. 2.5/4 2.6/4
13. Resident Evil: Apocalypse 2.0/4 2.5/4
14. Dredd (2012) 3.0/4 2.7/4
15. Fantastic Planet ( planète sauvage, La ) 3.5/4 2.9/4
16. Alien 3 3.0/4 2.5/4
17. Demolition Man 3.0/4 2.6/4
18. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 0.5/4 2.4/4
19. Short Circuit 3.5/4 2.6/4
20. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 0.5/4 2.4/4
21. Mad Max: Beyond Thunderdome 3.0/4 2.6/4
22. Transformers: Dark of the Moon 1.5/4 2.5/4
23. The Running Man (1987) 2.5/4 2.7/4
24. Dune (1984) 2.0/4 2.5/4
25. Space Firebird ( Hi no tori 2772: Ai no kosumozon ) 4.0/4 3.0/4
26. A Scanner Darkly 3.0/4 2.7/4
27. Men in Black 3 1.0/4 2.7/4
28. The Brothers Grimm 4.0/4 2.4/4
29. The Hills Have Eyes (1977) 1.0/4 2.5/4
30. Evil Dead (2013) 0.5/4 2.5/4
31. Scanners 2.0/4 2.6/4
32. The Ninth Gate 1.0/4 2.5/4
33. Iron Sky 2.0/4 2.2/4
34. Flesh for Frankenstein 3.5/4 2.3/4
35. Dr. Jekyll and His Women aka Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne, The ( Docteur Jekyll et les femmes ) 3.5/4 2.3/4
36. Breaking the Waves 3.5/4 3.0/4
37. Blood for Dracula ( Dracula cerca sangue di vergine... e morì di sete!!! ) 3.5/4 2.6/4
38. Children of the Corn (1984) 3.0/4 2.5/4
39. Halloween II (1981) 3.0/4 2.6/4
40. The Crazies (2010) 2.5/4 2.6/4
41. Christine (1983) 2.5/4 2.6/4
42. Predators (2010) 2.0/4 2.6/4
43. Arachnophobia 1.5/4 2.6/4
44. Firestarter (1984) 2.5/4 2.6/4
45. House of Wax (1953) 3.5/4 2.8/4
46. Cujo 3.5/4 2.6/4
47. Ichi the Killer ( Koroshiya 1 ) 4.0/4 2.8/4
48. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 2.0/4 2.5/4
49. Fido 3.0/4 2.6/4
50. Scream 4 1.5/4 2.6/4
51. Candyman (1992) 3.0/4 2.5/4
52. Saw II 1.5/4 2.5/4
53. Black Death 2.5/4 2.6/4
54. Suicide Club ( Jisatsu saakuru ) 2.0/4 2.7/4
55. Wave, The ( Welle, Die ) 2.5/4 2.9/4
56. Ace Ventura: Pet Detective 3.0/4 2.6/4
57. Barb Wire 1.0/4 1.3/4
58. Blade (1998) 2.0/4 2.8/4
59. Westworld 2.5/4 2.8/4
60. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 0.5/4 2.6/4
61. Delicatessen 4.0/4 2.9/4
62. Das Boot 3.5/4 3.1/4
63. M*A*S*H 4.0/4 2.9/4
64. The Last of the Mohicans (1992) 3.0/4 3.0/4
65. Flags of Our Fathers 2.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name