1970-1979 by skubydoo

1970-1979

# Movie Title Rating Overall Add
1. Patton N/A 3.1/4
2. Santa Claus is Comin' to Town N/A 3.0/4
3. M*A*S*H N/A 2.9/4
4. Kelly's Heroes N/A 3.0/4
5. Rio Lobo N/A 2.8/4
6. Two Mules for Sister Sara N/A 2.8/4
7. Chisum N/A 2.7/4
8. Airport N/A 2.6/4
9. Catch-22 N/A 2.7/4
10. Tora! Tora! Tora! N/A 2.7/4
11. A Clockwork Orange 2.0/4 3.1/4
12. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.0/4 3.1/4
13. Dirty Harry N/A 3.1/4
14. The French Connection N/A 3.1/4
15. The Andromeda Strain 2.0/4 2.9/4
16. Diamonds Are Forever N/A 2.7/4
17. Billy Jack N/A 2.5/4
18. Black Beauty (1971) N/A 2.6/4
19. Escape from the Planet of the Apes N/A 2.5/4
20. The Godfather N/A 3.5/4
21. Deliverance (1972) N/A 3.0/4
22. The Cowboys (1972) N/A 3.0/4
23. The Poseidon Adventure N/A 2.9/4
24. Everything You Always Wanted to Know About Sex* But Were Afraid to Ask N/A 2.7/4
25. Silent Running N/A 2.7/4
26. Tales from the Crypt N/A 2.6/4
27. Joe Kidd N/A 2.6/4
28. Deep Throat N/A 2.4/4
29. The Exorcist (1973) 2.5/4 3.1/4
30. The Sting (1973) N/A 3.2/4
31. Enter the Dragon 2.5/4 3.1/4
32. Papillon (1973) N/A 3.1/4
33. Serpico N/A 3.0/4
34. High Plains Drifter N/A 3.0/4
35. The Day of the Jackal N/A 2.9/4
36. A Charlie Brown Thanksgiving N/A 2.9/4
37. Charlotte's Web (1973) N/A 2.9/4
38. Soylent Green 2.0/4 2.8/4
39. Westworld N/A 2.8/4
40. Live and Let Die N/A 2.7/4
41. The Godfather: Part II N/A 3.4/4
42. Young Frankenstein N/A 3.2/4
43. Blazing Saddles 1.5/4 3.1/4
44. The Texas Chainsaw Massacre (1974) N/A 2.9/4
45. The Longest Yard (1974) N/A 2.9/4
46. Murder on the Orient Express (1974) N/A 2.9/4
47. The Towering Inferno N/A 2.8/4
48. Thunderbolt and Lightfoot N/A 2.9/4
49. The Man with the Golden Gun N/A 2.7/4
50. Benji (1974) N/A 2.7/4
51. Airport 1975 N/A 2.6/4
52. The Golden Voyage of Sinbad N/A 2.6/4
53. Earthquake N/A 2.4/4
54. Herbie Rides Again N/A 2.5/4
55. One Flew Over the Cuckoo's Nest N/A 3.4/4
56. Jaws 3.0/4 3.2/4
57. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
58. The Shootist N/A 3.0/4
59. The Rocky Horror Picture Show N/A 2.8/4
60. Three Days of the Condor N/A 3.0/4
61. Rooster Cogburn N/A 2.7/4
62. The Eiger Sanction N/A 2.6/4
63. Return of the Pink Panther N/A 2.7/4
64. Rollerball (1975) N/A 2.5/4
65. Death Race 2000 N/A 2.5/4
66. Rocky (1976) 2.0/4 3.2/4
67. All the President's Men N/A 3.1/4
68. The Outlaw Josey Wales N/A 3.1/4
69. Carrie (1976) N/A 3.0/4
70. The Omen (1976) N/A 2.9/4
71. The Bad News Bears (1976) N/A 2.9/4
72. Logan's Run N/A 2.8/4
73. The Pink Panther Strikes Again N/A 2.7/4
74. The Shaggy D.A. N/A 2.4/4
75. Futureworld N/A 2.4/4
76. King Kong (1976) N/A 2.2/4
77. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
78. Close Encounters of the Third Kind 2.5/4 3.1/4
79. Saturday Night Fever N/A 2.8/4
80. Smokey and the Bandit N/A 2.8/4
81. The Spy Who Loved Me N/A 2.8/4
82. Oh, God! N/A 2.6/4
83. The Gauntlet N/A 2.6/4
84. The Hills Have Eyes (1977) N/A 2.5/4
85. The Deep (1977) N/A 2.5/4
86. Kentucky Fried Movie N/A 2.5/4
87. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
88. National Lampoon's Animal House N/A 3.0/4
89. Superman (1978) N/A 3.0/4
90. Grease N/A 2.9/4
91. Drunken Master ( Jui kuen ) N/A 3.0/4
92. Cheech and Chong's Up in Smoke N/A 2.9/4
93. The Buddy Holly Story N/A 2.8/4
94. Heaven Can Wait (1978) N/A 2.7/4
95. Force 10 from Navarone N/A 2.6/4
96. Revenge of the Pink Panther N/A 2.7/4
97. Damien: Omen II N/A 2.6/4
98. Jaws 2 N/A 2.4/4
99. Convoy (1978) N/A 2.5/4
100. Every Which Way but Loose N/A 2.4/4
101. Alien 3.0/4 3.3/4
102. Apocalypse Now 3.0/4 3.3/4
103. The Deer Hunter 2.5/4 3.2/4
104. Monty Python's Life of Brian N/A 3.1/4
105. Dawn of the Dead (1979) N/A 3.1/4
106. Kramer vs. Kramer N/A 3.1/4
107. Escape from Alcatraz N/A 3.0/4
108. The Jerk N/A 2.9/4
109. The China Syndrome N/A 2.9/4
110. Rocky II N/A 2.8/4
111. Phantasm N/A 2.7/4
112. The Amityville Horror (1979) N/A 2.7/4
113. Salem's Lot (1979) N/A 2.7/4
114. Meatballs N/A 2.6/4
115. All Quiet on the Western Front (1979) N/A 2.6/4
116. The Black Hole (1979) N/A 2.3/4
117. Buck Rogers in the 25th Century N/A 2.4/4
118. Moonraker (1979) N/A 2.3/4
119. Caligula ( Caligola ) N/A 2.0/4
120. Game of Death (1979) N/A 2.2/4
121. 10 (1979) N/A 2.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name