2009 by Randall

2009

# Movie Title Rating Overall Add
1. Where the Wild Things Are 4.0/4 2.6/4
2. Still Walking ( Aruitemo aruitemo ) 4.0/4 3.0/4
3. Gomorrah ( Gomorra ) 4.0/4 2.9/4
4. Goodbye Solo 4.0/4 3.0/4
5. Moon 4.0/4 3.1/4
6. Mother ( Madeo ) 4.0/4 3.1/4
7. In the Loop 4.0/4 3.0/4
8. Humpday 4.0/4 2.5/4
9. Revanche 4.0/4 3.0/4
10. Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 4.0/4 2.6/4
11. The Hurt Locker 3.5/4 3.1/4
12. Sin Nombre 3.5/4 2.8/4
13. District 9 3.5/4 3.0/4
14. Up in the Air (2009) 3.5/4 2.9/4
15. Fantastic Mr. Fox 3.5/4 3.0/4
16. Adventureland 3.5/4 2.6/4
17. Paranormal Activity 3.5/4 2.5/4
18. Observe and Report 3.5/4 2.4/4
19. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
20. Cell 211 ( Celda 211 ) 3.0/4 3.0/4
21. An Education 3.0/4 2.9/4
22. That Evening Sun 3.0/4 2.7/4
23. I Love You, Man 3.0/4 2.9/4
24. Big Fan 3.0/4 2.8/4
25. Bronson 3.0/4 2.9/4
26. Antichrist (2009) 3.0/4 2.4/4
27. A Serious Man 3.0/4 2.9/4
28. Whip It! 3.0/4 2.8/4
29. Whatever Works 3.0/4 2.6/4
30. The House of the Devil (2009) 3.0/4 2.7/4
31. Zombieland 3.0/4 3.0/4
32. Away We Go 3.0/4 2.7/4
33. Thirst ( Bakjwi ) 3.0/4 3.0/4
34. Extract 3.0/4 2.3/4
35. Brooklyn's Finest 2.5/4 2.5/4
36. Brothers (2009) 2.5/4 2.7/4
37. The Cove 2.5/4 3.2/4
38. Winnebago Man 2.5/4 2.8/4
39. The Wild and Wonderful Whites of West Virginia 2.5/4 2.8/4
40. Broken Embraces ( abrazos rotos, Los ) 2.0/4 2.7/4
41. Pontypool 2.0/4 2.6/4
42. Unthinkable (2009) 2.0/4 2.5/4
43. The Road (2009) 2.0/4 2.8/4
44. Public Enemies 2.0/4 2.7/4
45. Gamer (2009) 1.5/4 2.3/4
46. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) 1.5/4 2.6/4
47. Couples Retreat 1.5/4 2.2/4
48. The Invention of Lying 1.0/4 2.4/4
49. Fanboys 1.0/4 2.3/4
50. The Men Who Stare at Goats 1.0/4 2.5/4
51. (500) Days of Summer 0.5/4 3.0/4
52. Coraline N/A 3.0/4
53. The Messenger (2009) N/A 2.9/4
54. 9 N/A 2.8/4
55. Crazy Heart N/A 2.8/4
56. Ninja Assassin N/A 2.8/4
57. Sunshine Cleaning N/A 2.8/4
58. White Ribbon, The ( weiße Band, Das ) N/A 2.8/4
59. Black Dynamite N/A 2.8/4
60. Departures ( Okuribito ) N/A 3.1/4
61. Anvil! The Story of Anvil N/A 2.9/4
62. The Loved Ones (2009) N/A 2.9/4
63. Drag Me to Hell N/A 2.7/4
64. Two Lovers (2009) N/A 2.7/4
65. The Stoning of Soraya M. N/A 3.0/4
66. Funny People N/A 2.5/4
67. Che ( Che Part 1, Che Part 2 ) N/A 2.8/4
68. Grey Gardens (2009) N/A 2.7/4
69. The Damned United N/A 2.7/4
70. Taking Chance (2009) N/A 2.7/4
71. Knowing N/A 2.4/4
72. Julia (2009) N/A 2.8/4
73. World's Greatest Dad N/A 2.6/4
74. Crank: High Voltage N/A 2.4/4
75. The Horsemen (2009) N/A 2.6/4
76. Dead Snow ( Død snø ) N/A 2.6/4
77. The Informant! (2009) N/A 2.5/4
78. Tetro N/A 2.7/4
79. Maid, The ( nana, La ) N/A 2.7/4
80. OSS 117 - Lost in Rio ( OSS 117: Rio ne répond plus ) N/A 2.6/4
81. Me and Orson Welles N/A 2.7/4
82. Crossing Over N/A 2.4/4
83. Notorious (2009) N/A 2.4/4
84. Headless Woman, The ( mujer sin cabeza, La ) N/A 2.7/4
85. The Descent: Part 2 N/A 2.2/4
86. Coco Before Chanel ( Coco avant Chanel ) N/A 2.4/4
87. Killshot N/A 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name