Top Action Movie List by thebakerboyhimself

Top Action

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
2. Swordfish 4.0/4 2.4/4
3. The Last Castle 4.0/4 2.7/4
4. Deja Vu (2006) 4.0/4 2.7/4
5. We Were Soldiers 3.0/4 2.8/4
6. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
7. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
8. The Hunted (2003) 2.5/4 2.4/4
9. Ballistic: Ecks vs. Sever 2.5/4 1.3/4
10. Proof of Life 2.5/4 2.3/4
11. Bad Boys II 2.5/4 2.5/4
12. The Punisher (2004) 3.0/4 2.4/4
13. Rambo 3.0/4 2.7/4
14. Sin City 3.0/4 3.0/4
15. Live Free or Die Hard 3.0/4 2.9/4
16. Bangkok Dangerous (2008) 3.0/4 1.9/4
17. Assault on Precinct 13 (2005) 2.5/4 2.5/4
18. 300 2.5/4 2.9/4
19. Public Enemies 3.0/4 2.7/4
20. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
21. The Matrix Revolutions 2.5/4 2.5/4
22. Rules of Engagement 2.5/4 2.5/4
23. Troy 2.5/4 2.7/4
24. Domino (2005) 3.0/4 2.3/4
25. Shooter (2007) 2.5/4 2.8/4
26. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
27. Constantine 2.5/4 2.6/4
28. Fight Club 4.0/4 3.3/4
29. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
30. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
31. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
32. The Matrix 3.5/4 3.2/4
33. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
34. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
35. Se7en 3.5/4 3.3/4
36. The Departed 3.5/4 3.3/4
37. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
38. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
39. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
40. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
41. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
42. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
43. Die Hard 4.0/4 3.3/4
44. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
45. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
46. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
47. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
48. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
49. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
50. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name