Top Movie List by Rachell

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
2. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
3. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
4. Beverly Hills Chihuahua 1.0/4 1.5/4
5. Children of Men 4.0/4 3.1/4
6. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
7. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
8. Avatar 4.0/4 3.0/4
9. Cloverfield 2.5/4 2.6/4
10. Fight Club 4.0/4 3.3/4
11. Primer 2.5/4 2.8/4
12. Me and You and Everyone We Know 4.0/4 2.8/4
13. Superbad 2.5/4 2.9/4
14. Juno 2.5/4 2.9/4
15. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
16. Queen of the Damned 4.0/4 2.5/4
17. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
18. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
19. Schindler's List 2.5/4 3.4/4
20. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
21. Back to the Future 2.5/4 3.3/4
22. Se7en 4.0/4 3.3/4
23. Inception 2.5/4 3.3/4
24. Memento 4.0/4 3.2/4
25. The Sixth Sense 2.5/4 3.2/4
26. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
27. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
28. Star Trek 4.0/4 3.1/4
29. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
30. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
31. The Hangover 2.0/4 3.0/4
32. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
33. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
34. 300 2.5/4 2.9/4
35. Tangled (2010) 3.0/4 3.1/4
36. Monsters, Inc. 1.5/4 3.2/4
37. What Dreams May Come 2.5/4 2.7/4
38. Wristcutters: A Love Story 4.0/4 2.7/4
39. From Paris with Love 2.5/4 2.4/4
40. Salt (2010) 2.5/4 2.7/4
41. Chronicle (2012) 4.0/4 2.7/4
42. Zombieland 4.0/4 3.0/4
43. The Blind Side 3.5/4 3.0/4
44. (500) Days of Summer 2.5/4 3.0/4
45. I Love You, Man 4.0/4 2.9/4
46. Law Abiding Citizen 4.0/4 2.8/4
47. Black Swan (2010) 3.5/4 3.0/4
48. Inside Man (2006) 4.0/4 2.9/4
49. Fallen (1998) N/A 2.7/4
50. Mean Girls (2004) N/A 2.7/4
51. Unthinkable (2009) N/A 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name