The Garbage Dump by Yojimbo

The Garbage Dump

# Movie Title Rating Overall Add
1. Skyline (2010) 0.5/4 1.7/4
2. Promise, The ( Wu ji ) 0.5/4 2.2/4
3. Arizona Dream 1.0/4 2.6/4
4. Mission to Mars 1.0/4 2.4/4
5. Manhattan 1.0/4 3.1/4
6. Transformers: Revenge of the Fallen 1.0/4 2.2/4
7. Valhalla Rising 0.5/4 2.3/4
8. New Jack City 1.0/4 2.7/4
9. Gamer (2009) 0.5/4 2.3/4
10. Kiss Daddy Goodnight 0.5/4 1.1/4
11. Irreversible 1.0/4 2.6/4
12. The Imaginarium of Doctor Parnassus 0.5/4 2.5/4
13. Razor Blade Smile 1.0/4 2.3/4
14. Eagle Eye 1.0/4 2.5/4
15. Tokyo Gore Police ( Tôkyô zankoku keisatsu ) 1.0/4 2.0/4
16. Flesh for Frankenstein 0.5/4 2.3/4
17. Punch Drunk Love 0.5/4 2.8/4
18. Babylon A.D. 1.0/4 1.9/4
19. Doomsday 1.0/4 2.5/4
20. The Time Machine (2002) 1.0/4 2.3/4
21. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 1.0/4 2.9/4
22. Creep (2004) 0.5/4 1.9/4
23. Gigli 1.0/4 1.1/4
24. Night of the Demon ( Curse of the Demon ) 1.0/4 2.7/4
25. Storm Riders, The ( Fung wan: Hung ba tin ha ) 0.5/4 2.5/4
26. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 1.0/4 3.2/4
27. The Conqueror (1956) 1.0/4 1.1/4
28. We Were Soldiers 1.0/4 2.8/4
29. Santa Claus Conquers the Martians 0.5/4 1.4/4
30. Herbie: Fully Loaded 1.0/4 1.6/4
31. Ultraviolet 1.0/4 1.7/4
32. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 1.0/4 2.4/4
33. Forrest Gump 1.0/4 3.3/4
34. Cobra (1986) 0.5/4 2.1/4
35. Drums Along the Mohawk 1.0/4 2.8/4
36. Me and You and Everyone We Know 0.5/4 2.8/4
37. Daleks' Invasion Earth 2150 A.D. 1.0/4 1.4/4
38. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 1.0/4 2.8/4
39. The Big Red One 1.0/4 2.7/4
40. Anger Management 1.0/4 2.3/4
41. Baby's Day Out 0.5/4 1.9/4
42. Ocean's Eleven (1960) 0.5/4 2.5/4
43. Pushing Tin 0.5/4 2.1/4
44. Clerks II 0.5/4 2.6/4
45. Stark Raving Mad 0.5/4 1.9/4
46. Doghouse 1.0/4 2.6/4
47. Shaolin vs. Evil Dead ( Shao Lin jiang shi ) 0.5/4 1.3/4
48. Wing Commander 0.5/4 1.5/4
49. Sheena: Queen of the Jungle 0.5/4 1.8/4
50. The Transporter 1.0/4 2.7/4
51. Night of the Living Dead (1990) 1.0/4 2.6/4
52. Hatari! 1.0/4 2.7/4
53. The Woman in Red (1984) 1.0/4 2.4/4
54. Big Business (1988) 1.0/4 2.4/4
55. Sleepwalkers (1992) 0.5/4 2.1/4
56. About Last Night... (1986) 1.0/4 2.3/4
57. Half Past Dead 1.0/4 1.5/4
58. Earthquake 1.0/4 2.4/4
59. Jack & Sarah 0.5/4 2.4/4
60. Jumpin' Jack Flash 1.0/4 2.5/4
61. Cutthroat Island 1.0/4 2.2/4
62. Quo Vadis? (1951) 1.0/4 2.7/4
63. Sahara (2005) 0.5/4 2.3/4
64. Biker Boyz 1.0/4 1.8/4
65. Snow Dogs 1.0/4 2.0/4
66. Jack Frost (1998) 0.5/4 1.8/4
67. The Crow: City of Angels 1.0/4 2.1/4
68. American Pie 0.5/4 2.8/4
69. Pretty Woman 1.5/4 2.8/4
70. An American Werewolf in Paris 0.5/4 1.9/4
71. The Avengers (1998) 0.5/4 1.6/4
72. Total Recall (1990) 0.5/4 2.9/4
73. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 0.5/4 2.6/4
74. A.I. Artificial Intelligence 1.0/4 2.7/4
75. Batman Forever 0.5/4 2.1/4
76. Batman & Robin 0.5/4 1.3/4
77. Battle for the Planet of the Apes 0.5/4 2.0/4
78. Hudson Hawk 0.5/4 2.1/4
79. A View to a Kill 0.5/4 2.2/4
80. On Her Majesty's Secret Service 1.0/4 2.7/4
81. Never Say Never Again 0.5/4 2.4/4
82. Moonraker (1979) 0.5/4 2.3/4
83. Speed 2: Cruise Control 0.5/4 1.4/4
84. Battle Royale II ( Batoru rowaiaru II: Chinkonka ) 0.5/4 1.6/4
85. The Green Berets 0.5/4 2.3/4
86. Revenge (1990) 1.0/4 2.2/4
87. The Postman (1997) 1.0/4 2.4/4
88. The NeverEnding Story 0.5/4 2.9/4
89. Grease 2 0.5/4 1.7/4
90. Supergirl (1984) 0.5/4 1.9/4
91. Pearl Harbor 0.5/4 2.3/4
92. Deep Impact 1.0/4 2.4/4
93. Armageddon 1.0/4 2.6/4
94. The Hills Have Eyes (1977) 0.5/4 2.5/4
95. Last House on the Left (1972) 0.5/4 2.8/4
96. Wild Wild West 1.0/4 1.6/4
97. Metropolis (1927) 0.5/4 3.2/4
98. The Dead Pool 1.0/4 2.5/4
99. Tightrope (1984) 1.0/4 2.5/4
100. The Next Best Thing 0.5/4 1.7/4
101. Red Sonja (1985) 0.5/4 2.2/4
102. Superman IV: The Quest for Peace 0.5/4 1.6/4
103. Robin Hood: Prince of Thieves 1.0/4 2.7/4
104. Street Fighter (1994) 0.5/4 1.7/4
105. Boomerang (1992) 0.5/4 2.2/4
106. Beverly Hills Cop II 0.5/4 2.6/4
107. The Golden Child 1.0/4 2.0/4
108. Scream (1996) 1.0/4 2.8/4
109. Scream 2 0.5/4 2.5/4
110. Scream 3 0.5/4 2.2/4
111. The Mask (1994) 0.5/4 2.4/4
112. Swamp Thing 0.5/4 2.2/4
113. Valentine (2001) 0.5/4 1.5/4
114. Captain America (1979) 0.5/4 1.2/4
115. My Best Friend's Wedding (1997) 1.0/4 2.5/4
116. Blown Away (1994) 0.5/4 2.5/4
117. Highlander II 0.5/4 1.8/4
118. The Presidio 1.0/4 2.2/4
119. The Island of Dr. Moreau (1996) 0.5/4 1.7/4
120. Cyborg 0.5/4 2.3/4
121. Universal Soldier 1.0/4 2.1/4
122. Signs 1.0/4 2.7/4
123. Tequila Sunrise 1.0/4 2.4/4
124. Ransom (1996) 1.0/4 2.6/4
125. The Phantom (1996) 1.0/4 2.1/4
126. Kindergarten Cop 1.0/4 2.3/4
127. Twins (1988) 1.0/4 2.3/4
128. Jingle All the Way 1.0/4 1.9/4
129. Junior 1.0/4 1.8/4
130. First Knight 0.5/4 2.4/4
131. The Villain (1979) 1.0/4 1.8/4
132. Prizzi's Honor 0.5/4 2.7/4
133. Wolf (1994) 0.5/4 2.4/4
134. The Nutty Professor (1996) 1.0/4 2.2/4
135. Nine Months (1995) 1.0/4 2.3/4
136. Mickey Blue Eyes 0.5/4 2.1/4
137. Four Weddings and a Funeral 1.0/4 2.8/4
138. Extreme Measures 1.0/4 2.2/4
139. Rocky V 0.5/4 1.8/4
140. Lock Up 1.0/4 2.4/4
141. Tango & Cash 1.0/4 2.5/4
142. Assassins (1995) 1.5/4 2.5/4
143. Chain Reaction (1996) 1.0/4 2.3/4
144. Point Break (1991) 1.0/4 2.8/4
145. Barb Wire 0.5/4 1.3/4
146. Black Knight (2001) 0.5/4 1.8/4
147. Anaconda (1997) 0.5/4 1.8/4
148. Anita and Me 1.0/4 2.1/4
149. Bicentennial Man 0.5/4 2.3/4
150. Jack 0.5/4 2.0/4
151. Rhinestone 0.5/4 1.4/4
152. Pumping Iron 1.0/4 2.6/4
153. The Birdcage 1.0/4 2.7/4
154. Flubber 1.0/4 2.0/4
155. Moscow on the Hudson 1.0/4 2.6/4
156. Popeye 0.5/4 2.0/4
157. Medicine Man (1992) 1.0/4 2.2/4
158. Rising Sun 1.0/4 2.4/4
159. The Russia House 1.0/4 2.3/4
160. The Swarm 1.0/4 1.8/4
161. On Deadly Ground 1.0/4 1.9/4
162. Highlander: The Final Dimension ( Highlander III: The Sorcerer ) 1.0/4 1.8/4
163. The American President 1.0/4 2.7/4
164. Rambo: First Blood Part 2 0.5/4 2.6/4
165. Top Gun (1986) 1.0/4 2.7/4
166. The Blair Witch Project 0.5/4 2.3/4
167. Jackass: The Movie 0.5/4 2.3/4
168. U Turn 1.0/4 2.2/4
169. Drop Dead Fred 0.5/4 2.1/4
170. Tommy (1975) 1.5/4 2.5/4
171. Knights of the Round Table 1.0/4 2.2/4
172. Police Academy 2: Their First Assignment 1.0/4 2.0/4
173. Harry Brown 1.0/4 2.8/4
174. Patch Adams 0.5/4 2.4/4
175. Dungeons & Dragons (2000) 1.0/4 1.4/4
176. National Lampoon's Christmas Vacation 1.0/4 2.9/4
177. Disclosure 1.0/4 2.6/4
178. Police Academy 3: Back in Training 1.0/4 1.9/4
179. Mannequin (1987) 0.5/4 2.3/4
180. Three Men and a Baby 1.0/4 2.4/4
181. Mr. Deeds 1.0/4 2.1/4
182. Spaceballs 1.0/4 2.8/4
183. Haunted Honeymoon 0.5/4 2.2/4
184. Dead Again (1991) 1.0/4 2.7/4
185. Soul Man (1986) 0.5/4 1.8/4
186. Smokey and the Bandit II 1.0/4 2.0/4
187. Robin Hood: Men in Tights 1.0/4 2.6/4
188. Dangerous Minds 0.5/4 2.4/4
189. The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 0.5/4 2.4/4
190. Earth Girls are Easy 0.5/4 2.1/4
191. The Musketeer 1.0/4 1.9/4
192. The Hot Chick 1.0/4 1.8/4
193. Three Men and a Little Lady 1.0/4 2.0/4
194. Last Embrace 1.0/4 1.6/4
195. Jackass: Number Two 0.5/4 2.3/4
196. Dirty Sanchez: The Movie 0.5/4 1.7/4
197. Sharknado 0.5/4 1.4/4
198. Rollerball (2002) 1.0/4 1.2/4
199. RoboCop3 1.0/4 1.4/4
200. Resident Evil: Retribution 1.5/4 2.3/4

Recent Comments

SIngli6
SIngli6
Producer

SIngli6 - wrote on 11/05/12 at 05:26 AM CT

The Garbage Dump comment

Agree with most of your selections, except for 'Manhattan' and 'On Her Majesty's Secret Service'. I also have a bit of a soft spot for 'A View to a Kill' and 'Signs'.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name