Quintessential 80's
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Breakfast Club | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Dirty Dancing | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Clue | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Ferris Bueller's Day Off | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Lost Boys | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Goonies | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Top Gun (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Cocktail (1988) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 9. | Big Trouble in Little China | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Spaceballs | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Airplane! | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Caddyshack | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Fast Times at Ridgemont High | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Dark Crystal | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | National Lampoon's Vacation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | National Lampoon's Christmas Vacation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Ghostbusters (1984) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Terminator | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Sixteen Candles | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Back to the Future | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 24. | Aliens | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 25. | Stand by Me | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 26. | Platoon | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 27. | Full Metal Jacket | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 28. | Blue Velvet | 1.5/4 | 3.0/4 | |
| 29. | Labyrinth (1986) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | Lethal Weapon | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Planes, Trains & Automobiles | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 32. | Barfly | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 33. | Raising Arizona | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | Good Morning Vietnam | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 36. | Rain Man | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 37. | Beetlejuice ( Beetle Juice ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 38. | Big | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 39. | A Fish Called Wanda | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 40. | Raiders of the Lost Ark | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 41. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 42. | Indiana Jones and the Last Crusade | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 43. | Dead Poets' Society | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 44. | Batman (1989) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 45. | Say Anything... | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 46. | Field of Dreams | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 47. | When Harry Met Sally... | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 48. | Steel Magnolias | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 49. | Bill & Ted's Excellent Adventure | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 50. | Young Guns (1988) | 3.5/4 | 2.8/4 |



