Movies I Want To See by sazmania

Movies I Want To See

# Movie Title Rating Overall Add
1. Won't Back Down N/A 2.7/4
2. Booker's Place: A Mississippi Story N/A 2.5/4
3. Bully (2012) N/A 2.8/4
4. August: Osage County N/A 2.8/4
5. Pompeii N/A 2.4/4
6. Stand Your Ground N/A 3.0/4
7. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) N/A 3.2/4
8. Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) N/A 3.2/4
9. 8 1/2 N/A 3.2/4
10. Nights of Cabiria ( notti di Cabiria, Le ) N/A 3.1/4
11. The Rover 2.5/4 2.5/4
12. The Broken Tower N/A 2.4/4
13. Flight 7500 N/A 2.6/4
14. Before I Go to Sleep N/A 2.5/4
15. Neighbors (2014) N/A 2.5/4
16. Belle (2014) N/A 2.9/4
17. Locke N/A 2.9/4
18. The Angriest Man in Brooklyn N/A 2.1/4
19. And So It Goes 3.5/4 2.8/4
20. Dawn of the Planet of the Apes 3.5/4 3.1/4
21. Stranger by the Lake ( inconnu du lac, L' ) N/A 2.4/4
22. Uninvited Guest ( An Invited Guest ) N/A 2.3/4
23. Fed Up N/A 3.0/4
24. The Equalizer N/A 3.0/4
25. Good People N/A 2.4/4
26. No Good Deed (2014) N/A 2.5/4
27. As Above, So Below N/A 2.3/4
28. The Two Faces of January 3.5/4 2.8/4
29. The Congress N/A 2.3/4
30. Frank (2014) 4.0/4 2.9/4
31. Exterminating Angel, The ( ángel exterminador, El ) N/A 3.1/4
32. High and Low ( Tengoku to jigoku ) N/A 3.2/4
33. Through a Glass Darkly ( Såsom i en spegel ) N/A 3.0/4
34. Fist in His Pockets aka Fists in the Pocket ( pugni in tasca, I ) N/A 3.3/4
35. Becket (1964) N/A 3.0/4
36. Winter Light ( Nattvardsgästerna ) N/A 3.1/4
37. A Raisin in the Sun N/A 2.9/4
38. Divorce - Italian Style ( Divorzio all'italiana ) N/A 2.9/4
39. Night, The ( notte, La ) N/A 3.1/4
40. In Cold Blood N/A 2.9/4
41. Z (1969) N/A 3.1/4
42. Hell in the Pacific N/A 2.9/4
43. Judgment at Nuremberg N/A 2.9/4
44. The Professionals (1966) N/A 2.9/4
45. Week End ( Weekend ) N/A 2.8/4
46. The Entertainer N/A 2.9/4
47. The League of Gentlemen N/A 2.9/4
48. Life of Crime N/A 2.2/4
49. The Drop (2014) N/A 2.9/4
50. Tusk N/A 2.4/4
51. House of Clocks, The ( casa nel tempo, La ) N/A 2.4/4
52. Terraferma N/A 3.3/4
53. German Doctor, The ( Wakolda ) N/A 3.0/4
54. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) N/A 3.2/4
55. Dear White People N/A 2.9/4
56. Escobar: Paradise Lost N/A 2.4/4
57. The Loft N/A 1.8/4
58. Nightcrawler N/A 3.3/4
59. V/H/S: Viral N/A 2.0/4
60. Seance ( Kôrei ) N/A 3.1/4
61. Butcher, The ( boucher, Le ) 3.0/4 3.0/4
62. The Lazarus Effect 1.5/4 2.1/4
63. The Vatican Tapes N/A 1.8/4
64. Get Hard N/A 2.1/4
65. Fifty Shades of Grey N/A 1.8/4
66. Cut Bank N/A 2.5/4
67. Inherent Vice N/A 2.7/4
68. silence de la Mer, Le N/A 2.3/4
69. Happy Valley 3.5/4 2.7/4
70. R100 N/A 2.3/4
71. A Walk in the Woods N/A 2.6/4
72. The Martian N/A 3.2/4
73. The Stanford Prison Experiment N/A 3.2/4
74. Straight Outta Compton N/A 3.1/4
75. Everest (2015) N/A 2.8/4
76. Children Shouldn't Play with Dead Things 3.0/4 2.6/4
77. I Knew Her Well ( Io la conoscevo bene ) N/A 3.0/4
78. The Forest (2016) N/A 1.8/4
79. The Boy (2016) N/A 2.1/4
80. Fifty Shades of Black N/A 1.3/4
81. Kung Fu Panda 3 N/A 3.0/4
82. Regression N/A 2.1/4
83. Where to Invade Next N/A 2.7/4
84. Race N/A 2.6/4
85. Triple 9 N/A 2.2/4
86. The Witch (2016) 3.5/4 2.8/4
87. The Other Side of the Door N/A 1.8/4
88. The Invitation (2016) N/A 2.9/4
89. Annabelle: Creation N/A 2.4/4
90. All I See is You N/A 2.5/4
91. Mother! (2017) N/A 2.7/4
92. Brad's Status N/A 3.3/4
93. Victoria & Abdul N/A 2.9/4
94. Shin Godzilla aka Godzilla Resurgence ( Shin Gojira ) N/A 2.8/4
95. Unforgettable (2017) N/A 1.9/4
96. The Belko Experiment N/A 2.5/4
97. A United Kingdom N/A 2.8/4
98. I Am Not Your Negro N/A 3.4/4
99. The Founder (2016) N/A 2.9/4
100. BlacKkKlansman N/A 3.2/4
101. The Possession of Hannah Grace N/A 2.2/4
102. Capernaum ( Capharnaüm ) N/A 3.5/4
103. Aquaman N/A 2.5/4
104. Green Book N/A 3.0/4
105. The Uncanny (1977) N/A 1.6/4
106. Spider-Man: Into the Spider-Verse N/A 3.6/4
107. Climax (2019) N/A 2.8/4
108. Venom (2018) N/A 2.5/4
109. Fahrenheit 11/9 N/A 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name