Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Saturday Night Fever | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Valley Girl (1983) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 5. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Superbad | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | My Date With the President's Daughter | 4.0/4 | 2.0/4 | |
| 11. | Adventures in Babysitting | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 12. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Blow | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Rocky (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Beverly Hills Cop | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Jailhouse Rock | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Billy Madison | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Sixteen Candles | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Footloose (1984) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | The School of Rock | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 24. | Pretty in Pink | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Overboard (1987) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 26. | Old School | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 27. | Die Hard: With a Vengeance | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 28. | 8 Mile | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Face/Off | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Pineapple Express | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 31. | The Lost Boys | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 32. | The Girl Next Door (2004) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 33. | Swingers | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 34. | Grease | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Forrest Gump | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 36. | 48 Hrs. | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 37. | Kill Bill: Volume 1 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 38. | Se7en | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 39. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 40. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 41. | Goodfellas | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 42. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 43. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 44. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 45. | Platoon | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 46. | Die Hard 2: Die Harder | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 47. | The Rock | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 48. | Stand by Me | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 49. | Weird Science | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 50. | The Karate Kid (1984) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 51. | Lethal Weapon | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 52. | License to Drive | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 53. | Weekend at Bernie's | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 54. | Hocus Pocus | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 55. | Starsky & Hutch | 3.0/4 | 2.3/4 |



