Movies I own by prettypirate

Movies I own

# Movie Title Rating Overall Add
1. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
2. Eragon 3.0/4 1.8/4
3. The Four Feathers (2002) 4.0/4 2.6/4
4. A Knight's Tale 4.0/4 2.6/4
5. The Brothers Grimm 4.0/4 2.4/4
6. Casanova 4.0/4 2.3/4
7. 10 Things I Hate About You 4.0/4 2.8/4
8. The Hunchback of Notre Dame (1996) 4.0/4 2.8/4
9. Treasure Planet 4.0/4 2.8/4
10. Queen of the Damned 4.0/4 2.5/4
11. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
12. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
13. The Phantom of the Opera (2004) 4.0/4 2.6/4
14. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
15. Jesus Christ Superstar 4.0/4 2.7/4
16. My Fair Lady 3.0/4 3.1/4
17. Singin' in the Rain 3.5/4 3.2/4
18. Chicago (2002) 4.0/4 2.8/4
19. Meet Joe Black 3.5/4 2.6/4
20. The Man in the Iron Mask (1998) 4.0/4 2.4/4
21. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
22. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
23. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
24. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
25. Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0/4 2.9/4
26. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
27. Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0/4 3.0/4
28. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
29. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
30. Master and Commander: The Far Side of the World 4.0/4 2.7/4
31. The Libertine (2005) 2.5/4 2.3/4
32. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
33. What's Eating Gilbert Grape 3.5/4 3.1/4
34. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
35. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0/4 2.8/4
36. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.0/4 2.7/4
37. 300 4.0/4 2.9/4
38. Uptown Girls 4.0/4 2.4/4
39. Tristan + Isolde 4.0/4 2.6/4
40. 10,000 B.C. 4.0/4 1.7/4
41. Step Up 4.0/4 2.8/4
42. Nell 4.0/4 2.5/4
43. Miss Potter 4.0/4 2.7/4
44. Becoming Jane 4.0/4 2.7/4
45. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
46. The Bucket List 4.0/4 2.7/4
47. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
48. Dragonheart 4.0/4 2.6/4
49. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
50. Center Stage (2000) 4.0/4 2.4/4
51. Coyote Ugly 4.0/4 2.1/4
52. A Cinderella Story 4.0/4 2.3/4
53. Alvin and the Chipmunks 3.0/4 2.2/4
54. Grease 4.0/4 2.9/4
55. Footloose (1984) 4.0/4 2.7/4
56. Strictly Ballroom N/A 2.7/4
57. Romeo and Juliet (1968) N/A 2.9/4
58. Romeo and Juliet (1936) N/A 2.6/4
59. Antony and Cleopatra N/A 2.6/4
60. As You Like It (1936) N/A 2.4/4
61. Hamlet (1948) N/A 2.8/4
62. Henry V (1944) N/A 3.0/4
63. Julius Caesar (1953) N/A 3.0/4
64. King Lear (1971) N/A 2.7/4
65. Love's Labour's Lost N/A 2.2/4
66. Macbeth (1950) N/A 2.3/4
67. The Merchant of Venice N/A 2.5/4
68. A Midsummer Night's Dream (1935) N/A 2.8/4
69. Much Ado About Nothing (1993) N/A 2.8/4
70. Othello (1995) N/A 2.9/4
71. Richard III (1995) N/A 2.8/4
72. The Taming of the Shrew (1967) N/A 2.8/4
73. Tempest (1982) N/A 2.6/4
74. Twelfth Night: Or What You Will (1996) N/A 2.5/4
75. The Winter's Tale (1967) N/A 2.0/4
76. Moulin Rouge (2001) 4.0/4 2.8/4
77. Take the Lead N/A 2.0/4
78. Shall We Dance (1937) N/A 2.8/4
79. The Princess and the Frog 4.0/4 2.8/4
80. Fame (2009) N/A 2.0/4
81. Australia (2008) N/A 2.5/4
82. The Twilight Saga: Eclipse 3.5/4 2.4/4
83. Twilight (2008) 4.0/4 2.2/4
84. The Twilight Saga: New Moon N/A 2.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name