Top Movie List by Chris

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Sid and Nancy 4.0/4 2.9/4
2. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
3. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
4. Fight Club 4.0/4 3.3/4
5. Aliens 4.0/4 3.3/4
6. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
7. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
8. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
9. Big Fish (2003) 4.0/4 3.0/4
10. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
11. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
12. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
13. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
14. Die Hard 3.5/4 3.3/4
15. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
16. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
17. Platoon 3.5/4 3.2/4
18. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
19. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
20. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
21. The Terminator 3.5/4 3.1/4
22. Ghostbusters (1984) 3.5/4 3.1/4
23. The Usual Suspects 3.0/4 3.3/4
24. The Matrix 4.0/4 3.2/4
25. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
26. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
27. Star Trek 3.0/4 3.1/4
28. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
29. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
30. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
31. Toy Story 3.5/4 3.3/4
32. Snatch 3.5/4 3.1/4
33. The Nightmare Before Christmas 3.5/4 3.1/4
34. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
35. Alien 3.5/4 3.3/4
36. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
37. Sin City 3.5/4 3.0/4
38. The Graduate 3.5/4 3.2/4
39. A Christmas Story (1983) 3.5/4 3.1/4
40. Night of the Living Dead (1968) 3.5/4 3.1/4
41. Predator (1987) 3.5/4 3.0/4
42. Evil Dead 2 3.5/4 3.1/4
43. Dawn of the Dead (1979) 3.0/4 3.1/4
44. Boogie Nights 3.5/4 3.1/4
45. The Outlaw Josey Wales 3.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name