Serial Killers-Slasher Films by OracleElizabeth

Serial Killers-Slasher Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. American Psycho 2.5/4 3.0/4
2. Are You Scared? 2.0/4 1.9/4
3. Atrocious 2.5/4 2.2/4
4. Audition ( Ôdishon ) 2.0/4 2.9/4
5. Black Christmas (2006) 1.5/4 1.8/4
6. Black Christmas aka Silent Night, Evil Night (1974) 2.0/4 2.9/4
7. Blackout (2008) 1.5/4 2.1/4
8. Bloody Birthday 2.0/4 2.9/4
9. Breathing Room (2008) 2.5/4 2.2/4
10. Candyman (1992) 2.0/4 2.5/4
11. Child's Play (1988) 2.5/4 2.6/4
12. Club Dread 2.0/4 2.0/4
13. The Collector (2009) 2.0/4 2.5/4
14. The Crazies (2010) 2.0/4 2.6/4
15. Creepshow 2.0/4 2.8/4
16. Curse of the Puppet Master 1.0/4 2.0/4
17. Day of the Woman ( I Spit on Your Grave ) 1.0/4 2.3/4
18. Dead Calm 1.5/4 2.6/4
19. Death Proof 2.5/4 2.7/4
20. Evidence 2.0/4 2.1/4
21. Freddy's Dead: The Final Nightmare 2.5/4 2.0/4
22. Freddy vs. Jason 2.5/4 2.3/4
23. Friday the 13th (1980) 2.5/4 2.8/4
24. Friday the 13th Part 2 2.5/4 2.5/4
25. Friday the 13th Part III 2.0/4 2.3/4
26. Friday the 13th Part IV: The Final Chapter 2.0/4 2.4/4
27. Friday the 13th Part V: A New Beginning 2.0/4 2.1/4
28. Friday the 13th Part VI: Jason Lives 2.0/4 2.3/4
29. Friday the 13th Part VII: The New Blood 1.5/4 2.1/4
30. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan 1.5/4 1.9/4
31. Friday the 13th (2009) 2.5/4 2.1/4
32. The Funhouse 2.0/4 2.6/4
33. Grindhouse 2.5/4 2.8/4
34. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
35. Halloween (2007) 2.5/4 2.4/4
36. Halloween II (1981) 2.5/4 2.6/4
37. Halloween II (2009) 2.0/4 2.1/4
38. Halloween 4: The Return of Michael Myers 2.0/4 2.5/4
39. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 2.0/4 2.1/4
40. Halloween: The Curse of Michael Myers 2.0/4 2.1/4
41. Halloween H20: 20 Years Later 2.0/4 2.3/4
42. Halloween: Resurrection 1.0/4 1.6/4
43. Hannibal (2001) 2.0/4 2.5/4
44. The Hills Have Eyes (2006) 1.5/4 2.6/4
45. The Hitcher (1986) 3.0/4 2.8/4
46. Hostel 1.5/4 2.3/4
47. House of Wax (2005) 2.0/4 1.9/4
48. Identity 3.0/4 2.8/4
49. I Know What You Did Last Summer (1997) 2.0/4 2.2/4
50. I Still Know What You Did Last Summer 1.5/4 1.5/4
51. Jason Goes to Hell: The Final Friday 1.0/4 1.6/4
52. Jason X 1.0/4 1.7/4
53. Last House on the Left (1972) 2.5/4 2.7/4
54. The Last House on the Left (2009) 2.0/4 2.7/4
55. Masters of Horror - The Black Cat 2.0/4 2.3/4
56. Masters of Horror - Family 3.0/4 2.5/4
57. Mine Games 1.5/4 2.0/4
58. My Bloody Valentine 3-D 2.0/4 2.4/4
59. My Bloody Valentine 2.0/4 2.6/4
60. A Nightmare on Elm Street (1984) 2.5/4 3.0/4
61. A Nightmare on Elm Street (2010) 1.5/4 2.2/4
62. A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge 2.5/4 2.3/4
63. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 2.5/4 2.6/4
64. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master 2.0/4 2.4/4
65. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child 1.5/4 2.2/4
66. Nine Dead 2.0/4 2.4/4
67. The People Under the Stairs 2.0/4 2.6/4
68. Prom Night (1980) 2.5/4 2.3/4
69. Psycho (1960) 2.5/4 3.3/4
70. Psycho (1998) 2.0/4 1.9/4
71. Puppet Master (1989) 2.5/4 2.4/4
72. Puppet Master II 2.0/4 2.4/4
73. Puppet Master III: Toulon's Revenge 2.0/4 2.6/4
74. Puppet Master 4 1.5/4 2.4/4
75. Puppet Master 5: The Final Chapter 2.0/4 3.0/4
76. Puppet Master: The Legacy 0.5/4 2.5/4
77. Puppet Master vs. Demonic Toys 1.0/4 2.6/4
78. Red Dragon (2002) 2.5/4 2.7/4
79. Retro Puppet Master 1.0/4 2.0/4
80. Saw 2.0/4 2.9/4
81. Saw II 2.0/4 2.5/4
82. I Saw What You Did 2.5/4 2.4/4
83. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
84. Scream 2 2.5/4 2.5/4
85. Scream 3 2.0/4 2.2/4
86. Scream 4 2.5/4 2.6/4
87. Se7en 3.0/4 3.3/4
88. See No Evil 2.0/4 1.9/4
89. Shrooms 2.5/4 2.1/4
90. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
91. Sleepaway Camp 1.5/4 2.4/4
92. Sleepaway Camp II: Unhappy Campers 1.5/4 1.9/4
93. Stitches (2012) 1.0/4 2.4/4
94. Summer of Sam 2.0/4 2.5/4
95. Terror Train 3.0/4 2.3/4
96. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 2.5/4 2.9/4
97. Them ( Ils ) 1.5/4 2.4/4
98. Tucker & Dale vs Evil 3.0/4 3.0/4
99. The Tunnel (2011) 2.0/4 2.4/4
100. Ungodly, The ( Perfect Witness, The ) 2.0/4 2.4/4
101. Urban Legend 2.0/4 2.1/4
102. Urban Legends: Final Cut 2.5/4 1.6/4
103. Vacancy 2.0/4 2.4/4
104. The Village (2004) 2.0/4 2.4/4
105. The Watcher (2000) 1.5/4 2.0/4
106. Wes Craven's New Nightmare 2.5/4 2.7/4
107. Wisher, The ( Spliced ) 1.5/4 2.3/4
108. Wrong Turn (2003) 1.5/4 2.6/4
109. Zodiac (2007) 2.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name