Disney by tinkchick555

Disney

# Movie Title Rating Overall Add
1. Snow White and the Seven Dwarfs 4.0/4 3.0/4
2. Pinocchio (1940) 3.0/4 3.0/4
3. Fantasia 4.0/4 3.0/4
4. The Reluctant Dragon 3.0/4 2.8/4
5. Dumbo (1941) 3.0/4 2.9/4
6. Bambi 3.0/4 2.9/4
7. Saludos Amigos 3.0/4 2.4/4
8. The Three Caballeros 3.0/4 2.3/4
9. Make Mine Music 3.0/4 2.4/4
10. Song of the South 4.0/4 2.8/4
11. Fun and Fancy Free 3.0/4 2.3/4
12. Melody Time 3.0/4 2.4/4
13. So Dear to My Heart 3.0/4 2.1/4
14. The Adventures of Ichabod and Mr. Toad 3.0/4 2.7/4
15. Cinderella (1950) 4.0/4 2.9/4
16. Treasure Island (1950) 3.0/4 2.7/4
17. Alice in Wonderland (1951) 3.0/4 2.9/4
18. Peter Pan (1953) 4.0/4 2.9/4
19. 20,000 Leagues Under the Sea (1954) 3.0/4 2.9/4
20. Lady and the Tramp (1955) 3.5/4 3.0/4
21. Sleeping Beauty (1959) 4.0/4 2.9/4
22. Darby O'Gill and the Little People 3.0/4 2.6/4
23. Swiss Family Robinson (1960) 3.5/4 2.8/4
24. 101 Dalmatians (1961) 3.5/4 2.9/4
25. The Parent Trap (1961) 3.0/4 2.8/4
26. In Search of the Castaways 4.0/4 2.1/4
27. The Sword in the Stone 2.5/4 2.9/4
28. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
29. The Jungle Book (1967) 3.5/4 2.9/4
30. The Happiest Millionaire 4.0/4 2.3/4
31. The Aristocats 3.0/4 2.8/4
32. Bedknobs and Broomsticks 3.5/4 2.8/4
33. Robin Hood (1973) 3.5/4 3.0/4
34. The Many Adventures of Winnie the Pooh 3.0/4 3.1/4
35. The Rescuers (1977) 3.0/4 2.7/4
36. The Black Cauldron 2.5/4 2.6/4
37. The Great Mouse Detective 3.0/4 2.9/4
38. Oliver & Company 3.0/4 2.7/4
39. Honey, I Shrunk the Kids 3.5/4 2.6/4
40. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
41. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
42. Honey, I Blew Up the Kid 3.0/4 1.9/4
43. Aladdin (1992) 4.0/4 3.1/4
44. A Far Off Place 3.5/4 2.3/4
45. Hocus Pocus 3.5/4 2.7/4
46. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
47. The Jungle Book (1994) 3.0/4 2.3/4
48. A Goofy Movie 2.5/4 2.6/4
49. Pocahontas 4.0/4 2.7/4
50. Toy Story 3.5/4 3.3/4
51. The Hunchback of Notre Dame (1996) 4.0/4 2.8/4
52. 101 Dalmatians (1996) 3.0/4 2.2/4
53. Jungle 2 Jungle 2.0/4 2.1/4
54. Hercules (1997) 4.0/4 2.7/4
55. George of the Jungle 2.5/4 2.2/4
56. Mulan (1998) 4.0/4 2.9/4
57. A Bug's Life 2.5/4 2.9/4
58. The Parent Trap (1998) 2.5/4 2.5/4
59. Tarzan (1999) 3.5/4 2.8/4
60. Toy Story 2 2.5/4 3.1/4
61. Fantasia 2000 3.5/4 2.8/4
62. The Emperor's New Groove 3.5/4 2.8/4
63. Atlantis: The Lost Empire 3.0/4 2.7/4
64. The Princess Diaries 3.5/4 2.6/4
65. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
66. Snow Dogs 2.0/4 2.0/4
67. Return to Never Land 1.5/4 2.1/4
68. Lilo & Stitch (2002) 4.0/4 2.7/4
69. Treasure Planet 4.0/4 2.8/4
70. The Jungle Book 2 1.5/4 1.9/4
71. Holes (2003) 4.0/4 2.7/4
72. The Lizzie McGuire Movie 1.5/4 1.8/4
73. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
74. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
75. Freaky Friday (2003) 1.5/4 2.4/4
76. Brother Bear 2.5/4 2.7/4
77. The Haunted Mansion (2003) 2.5/4 1.8/4
78. Miracle (2004) 3.5/4 2.8/4
79. Confessions of a Teenage Drama Queen 1.0/4 1.8/4
80. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
81. National Treasure 3.5/4 2.7/4
82. The Pacifier 2.5/4 2.2/4
83. Ice Princess 2.5/4 2.3/4
84. Sky High (2005) N/A 2.5/4
85. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.5/4 2.8/4
86. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.0/4 2.8/4
87. The Nightmare Before Christmas 3.5/4 3.1/4
88. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.0/4 2.7/4
89. Ratatouille 3.5/4 3.1/4
90. Enchanted 3.0/4 2.8/4
91. National Treasure: Book of Secrets 3.0/4 2.6/4
92. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2.5/4 2.7/4
93. Tinker Bell 2.0/4 2.7/4
94. Race to Witch Mountain 2.0/4 2.1/4
95. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
96. The Princess and the Frog 4.0/4 2.8/4
97. Alice in Wonderland (2010) 2.5/4 2.6/4
98. Prince of Persia: The Sands of Time 3.0/4 2.6/4
99. Tron 2.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name