Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Office Space | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Man from Earth | N/A | 2.8/4 | |
| 3. | Road to Perdition | N/A | 3.0/4 | |
| 4. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Unbreakable | N/A | 2.8/4 | |
| 6. | Big Fish (2003) | N/A | 3.0/4 | |
| 7. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Southland Tales | N/A | 2.1/4 | |
| 10. | V for Vendetta | N/A | 3.0/4 | |
| 11. | Apocalypto | N/A | 2.9/4 | |
| 12. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Back to the Future Part II | N/A | 3.0/4 | |
| 14. | Back to the Future Part III | N/A | 2.8/4 | |
| 15. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Matrix Reloaded | N/A | 2.6/4 | |
| 17. | The Matrix Revolutions | N/A | 2.5/4 | |
| 18. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 19. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 20. | The Godfather: Part III | N/A | 2.8/4 | |
| 21. | Hancock | N/A | 2.6/4 | |
| 22. | Children of Men | N/A | 3.1/4 | |
| 23. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Into the Wild | N/A | 3.1/4 | |
| 25. | Punch Drunk Love | N/A | 2.8/4 | |
| 26. | Seven Pounds | N/A | 2.9/4 | |
| 27. | Almost Famous | N/A | 3.1/4 | |
| 28. | Gandhi | N/A | 3.1/4 | |
| 29. | Good Will Hunting | N/A | 3.2/4 | |
| 30. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 31. | Saved! | N/A | 2.5/4 | |
| 32. | K-PAX | N/A | 2.4/4 | |
| 33. | Idiocracy | N/A | 2.4/4 | |
| 34. | Dogma | N/A | 2.8/4 | |
| 35. | A Beautiful Mind | N/A | 3.1/4 | |
| 36. | The War of the Worlds (2005) | N/A | 2.6/4 | |
| 37. | Independence Day (1996) | N/A | 2.8/4 | |
| 38. | Rambo: First Blood | N/A | 3.0/4 | |
| 39. | Rambo | N/A | 2.7/4 | |
| 40. | Forrest Gump | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 41. | The Fifth Element | N/A | 2.9/4 | |
| 42. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 43. | Stranger Than Fiction | N/A | 2.8/4 | |
| 44. | The Terminator | N/A | 3.1/4 | |
| 45. | Hot Fuzz | N/A | 3.0/4 | |
| 46. | Deja Vu (2006) | N/A | 2.7/4 | |
| 47. | Money Talks (1997) | N/A | 2.0/4 | |
| 48. | Weird Science | N/A | 2.7/4 | |
| 49. | Old School | N/A | 2.8/4 | |
| 50. | Saving Silverman | N/A | 2.2/4 | |
| 51. | Gran Torino | N/A | 3.2/4 | |
| 52. | The Iron Giant | N/A | 3.0/4 | |
| 53. | Frequency | N/A | 2.7/4 | |
| 54. | Blankman | N/A | 1.2/4 | |
| 55. | Garden State | N/A | 2.9/4 |



