Best movies of the Decade by The SHC

Best movies of the Decade

# Movie Title Rating Overall Add
1. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
2. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
3. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
4. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
5. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
6. Brokeback Mountain 4.0/4 2.9/4
7. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
8. Capote 4.0/4 2.9/4
9. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
10. The Departed 4.0/4 3.3/4
11. Blood Diamond 4.0/4 3.1/4
12. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
13. Frost/Nixon 4.0/4 3.0/4
14. Hannibal Rising N/A 2.0/4
15. Hannibal (2001) N/A 2.5/4
16. The Amityville Horror (2005) 3.5/4 2.5/4
17. Mystic River 4.0/4 3.1/4
18. Training Day 3.0/4 3.0/4
19. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
20. I'm Not There 3.0/4 2.7/4
21. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
22. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
23. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
24. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
25. King of Kong: A Fistful of Quarters 4.0/4 3.1/4
26. Super Size Me 4.0/4 2.8/4
27. Eragon 3.5/4 1.8/4
28. Righteous Kill 3.5/4 2.4/4
29. Tropic Thunder 4.0/4 2.7/4
30. Hamlet (2000) 4.0/4 2.7/4
31. Kingdom of Heaven N/A 2.7/4
32. The Merchant of Venice N/A 2.5/4
33. Burn After Reading 3.5/4 2.7/4
34. The Last King of Scotland 3.5/4 3.0/4
35. King Arthur 4.0/4 2.5/4
36. Michael Clayton 4.0/4 2.9/4
37. Doubt 3.5/4 3.1/4
38. A.I. Artificial Intelligence 3.5/4 2.7/4
39. Ocean's Eleven (2001) 3.5/4 3.0/4
40. Ocean's Thirteen 3.0/4 2.7/4
41. Changeling (2008) 3.5/4 2.9/4
42. The Beach (2000) N/A 2.4/4

Recent Comments

Josh C
Josh C
Producer

Josh C - wrote on 03/08/09 at 11:08 AM CT

Best movies of the Decade comment

Nice list, I still need to see a few of them. I didn't care for Eragon as you already knew. I also cannot stand Doubt, it was wel acted but just so dull.

What about Gangs of New York?

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name