Top Drama Movie List by Super Kev

Top Drama

# Movie Title Rating Overall Add
1. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
2. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
3. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
4. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
5. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
6. Romeo + Juliet (1996) 4.0/4 2.7/4
7. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
8. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
9. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
10. Platoon 4.0/4 3.2/4
11. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
12. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
13. The Pianist 4.0/4 3.2/4
14. Eddie and the Cruisers 4.0/4 2.6/4
15. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
16. WarGames 3.5/4 2.8/4
17. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
18. Rain Man 3.5/4 3.1/4
19. American History X 4.0/4 3.2/4
20. Dances with Wolves 3.5/4 3.1/4
21. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
22. Fight Club 4.0/4 3.3/4
23. Flatliners (1990) 4.0/4 2.7/4
24. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
25. Mr. Holland's Opus 4.0/4 2.8/4
26. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
27. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
28. First Knight 4.0/4 2.4/4
29. Seven Years in Tibet 4.0/4 2.6/4
30. Juice 3.0/4 2.8/4
31. Do the Right Thing 4.0/4 3.1/4
32. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
33. The Deer Hunter 3.5/4 3.2/4
34. Star Trek: Generations 4.0/4 2.7/4
35. The Godfather 3.5/4 3.5/4
36. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
37. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
38. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
39. The Butterfly Effect (2004) 4.0/4 2.7/4
40. Crash (2005) 4.0/4 2.9/4
41. The Passion of the Christ 4.0/4 2.7/4
42. Training Day 4.0/4 3.0/4

Recent Comments

Super Kev
Super Kev
Producer

Super Kev - wrote on 08/30/07 at 09:43 AM CT

Top Drama List comment

Okay my top 2 are about Rome and the Arena, and the next two are about very expensive Colleges...so, what's that say about me? (Robin Williams says to Masala, "Masala, it's not your fault." Masala has him flogged, HAHAHA!)

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name