Funniest Movies Ever by Mike

Funniest Movies Ever

# Movie Title Rating Overall Add
1. My Cousin Vinny 4.0/4 2.9/4
2. Airplane! 4.0/4 3.0/4
3. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
4. Slap Shot 4.0/4 2.9/4
5. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
6. Arthur (1981) 4.0/4 2.8/4
7. Caddyshack 4.0/4 3.0/4
8. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 4.0/4 2.7/4
9. Coming to America 4.0/4 2.8/4
10. Superbad N/A 2.9/4
11. Harlem Nights N/A 2.2/4
12. Stripes N/A 2.9/4
13. The Jerk 4.0/4 2.9/4
14. National Lampoon's Animal House N/A 3.0/4
15. The Hangover N/A 3.0/4
16. The Wedding Crashers N/A 2.7/4
17. Bridesmaids (2011) N/A 2.9/4
18. There's Something About Mary N/A 2.8/4
19. Bad Santa N/A 2.6/4
20. Seems Like Old Times 3.0/4 2.6/4
21. A Fish Called Wanda N/A 2.9/4
22. Best in Show N/A 2.9/4
23. Overboard (1987) 3.0/4 2.7/4
24. Beverly Hills Cop N/A 2.9/4
25. Take the Money and Run N/A 2.8/4
26. Back to School N/A 2.5/4
27. Greedy (1994) N/A 2.1/4
28. Liar Liar N/A 2.6/4
29. As Good as it Gets N/A 2.9/4
30. The 40 Year-Old Virgin N/A 2.9/4
31. Tommy Boy N/A 2.8/4
32. National Lampoon's Vacation N/A 2.9/4
33. Along Came Polly N/A 2.3/4
34. The Heat (2013) N/A 2.7/4
35. Pineapple Express N/A 2.8/4
36. Old School N/A 2.8/4
37. Ace Ventura: Pet Detective N/A 2.6/4
38. Dirty Rotten Scoundrels N/A 2.8/4
39. The Blues Brothers N/A 3.1/4
40. The Cable Guy N/A 2.2/4
41. Big Daddy N/A 2.5/4
42. Artie Lange's Beer League N/A 2.2/4
43. Hot Shots! Part Deux N/A 2.3/4
44. Forgetting Sarah Marshall N/A 2.8/4
45. Annie Hall N/A 3.1/4
46. Step Brothers N/A 2.8/4
47. Moonstruck N/A 2.8/4
48. Dumb and Dumber N/A 2.8/4
49. Serial Mom N/A 2.6/4
50. Booty Call N/A 2.1/4

Recent Comments

Mike
Mike
TV Extra

Mike - wrote on 12/26/13 at 02:40 PM CT

Funniest Movies Ever comment

I think you'll like this list. But it only includes movies I seen, so that's why some of your favorites might not be on this list - such as, This Is Spinal Tap, Happy Gilmore, The Big Lebowski, or Kingpin. Honerable mention: Naked Gun, Jackass, and the National Lampoon and Monty Python movies not shown above.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name