Favorite Movie of Each Year by ericwp13

Favorite Movie of Each Year

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Muppets 4.0/4 2.8/4
2. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
3. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
4. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
5. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
6. The Departed 4.0/4 3.3/4
7. Sin City 4.0/4 3.0/4
8. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
9. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
10. Minority Report 4.0/4 2.9/4
11. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
12. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
13. Fight Club 4.0/4 3.3/4
14. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
15. Face/Off 3.5/4 2.7/4
16. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
17. 12 Monkeys 4.0/4 3.1/4
18. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
19. Groundhog Day 3.5/4 3.0/4
20. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
21. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
22. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
23. Bill & Ted's Excellent Adventure 3.5/4 2.7/4
24. Who Framed Roger Rabbit? N/A 2.9/4
25. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
26. Platoon 4.0/4 3.2/4
27. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
28. The Terminator 4.0/4 3.1/4
29. The Evil Dead (1983) 3.5/4 3.0/4
30. Rambo: First Blood 3.5/4 3.0/4
31. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
32. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
33. Alien 4.0/4 3.3/4
34. Halloween (1978) 3.5/4 3.2/4
35. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
36. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
37. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
38. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
39. Enter the Dragon 3.5/4 3.1/4
40. The Godfather 4.0/4 3.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name