Top Movie List by KingofPain

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Raising Arizona 4.0/4 2.9/4
2. Suspiria (1977) 4.0/4 2.9/4
3. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
4. McCabe & Mrs. Miller 4.0/4 2.9/4
5. Love and Death 4.0/4 3.0/4
6. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
7. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
8. Blue Velvet 4.0/4 3.0/4
9. Soylent Green 4.0/4 2.8/4
10. Nights of Cabiria ( notti di Cabiria, Le ) 4.0/4 3.1/4
11. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
12. The Life Aquatic with Steve Zissou 4.0/4 2.8/4
13. CQ 4.0/4 2.4/4
14. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
15. Myra Breckinridge 4.0/4 1.9/4
16. Showgirls 4.0/4 1.6/4
17. Support Your Local Sheriff! 4.0/4 2.8/4
18. Commando (1985) 4.0/4 2.6/4
19. Muriel's Wedding 4.0/4 2.8/4
20. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
21. Bring Me the Head of Alfredo Garcia 4.0/4 2.9/4
22. The Girl on a Motorcycle 4.0/4 2.8/4
23. Pink Flamingos 4.0/4 2.3/4
24. Lost Honor of Katharina Blum, The ( Verlorene Ehre der Katharina Blum oder: Wie Gewalt entstehen und wohin sie führen kann, Die ) 4.0/4 3.1/4
25. Faster, Pussycat! Kill! Kill! 4.0/4 2.6/4
26. Supervixens 4.0/4 2.6/4
27. Vampyres 4.0/4 3.3/4
28. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
29. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
30. Black Narcissus 4.0/4 3.0/4
31. Chinatown 4.0/4 3.2/4
32. Who Are You Polly Maggoo? ( Qui êtes-vous, Polly Maggoo? ) 4.0/4 2.5/4
33. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
34. Salon Kitty 4.0/4 2.1/4
35. Contempt ( mépris, Le ) 4.0/4 3.0/4
36. 3 Women 4.0/4 3.0/4
37. Elevator to the Gallows ( Ascenseur pour l'échafaud ) 4.0/4 2.9/4
38. The Wicker Man (1975) 4.0/4 2.9/4
39. Vice Squad (1982) 4.0/4 2.2/4
40. Snake Dancer 4.0/4 3.3/4
41. Foxy Brown 4.0/4 2.5/4
42. Grey Gardens (1976) 4.0/4 3.0/4
43. ABBA: The Movie 4.0/4 2.4/4
44. Johnny Guitar 4.0/4 2.8/4
45. Bonnie and Clyde 4.0/4 3.2/4
46. Sans Soleil 4.0/4 3.0/4
47. Tombstone 4.0/4 3.1/4
48. Kingpin 4.0/4 2.7/4
49. Gate of Flesh ( Nikutai no mon ) 4.0/4 2.9/4
50. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
51. All That Heaven Allows 4.0/4 2.8/4
52. The Man Who Fell to Earth 4.0/4 2.8/4
53. Valley of the Dolls 4.0/4 2.7/4
54. The Notorious Bettie Page 3.5/4 2.5/4
55. Repulsion 3.5/4 2.9/4
56. Body Double 3.5/4 2.5/4
57. White Dog 3.5/4 2.6/4
58. Ride the High Country 3.5/4 3.0/4
59. Zodiac (2007) 3.5/4 2.9/4
60. Zombi 2 3.5/4 2.7/4
61. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
62. Broken Embraces ( abrazos rotos, Los ) 3.5/4 2.7/4
63. This Sporting Life 3.5/4 2.6/4
64. Pieces ( Mil gritos tiene la noche ) 3.5/4 2.1/4
65. The Spy Who Loved Me 3.5/4 2.8/4
66. Octopussy 3.5/4 2.5/4
67. Goldeneye 3.5/4 2.8/4
68. Day of the Woman ( I Spit on Your Grave ) 3.5/4 2.3/4
69. ...And God Created Woman ( Et Dieu... créa la femme ) 3.5/4 2.2/4
70. Barry Lyndon 3.5/4 3.2/4
71. A Canterbury Tale (1944) 3.5/4 2.7/4
72. Casablanca 3.5/4 3.3/4
73. Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) 3.5/4 3.1/4
74. Smiles of a Summer Night ( Sommarnattens leende ) 3.5/4 2.8/4
75. The Evil Dead (1983) 3.5/4 3.0/4
76. Evil Dead 2 3.5/4 3.1/4
77. Return of the Living Dead 3.5/4 2.7/4
78. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.5/4 2.9/4
79. Coffy 3.5/4 2.8/4
80. Imitation of Life (1959) 3.5/4 3.0/4
81. Written on the Wind 3.5/4 2.5/4
82. Dogville 3.5/4 2.9/4
83. Irreversible 3.5/4 2.6/4
84. Unforgiven (1992) 3.5/4 3.3/4
85. Picnic at Hanging Rock 3.5/4 3.0/4
86. Bandidas 3.5/4 2.0/4
87. Hole, The ( Dong ) 3.5/4 2.3/4
88. Wise Blood 3.5/4 2.8/4
89. Hundra 3.5/4 2.4/4
90. Petulia 3.5/4 2.7/4
91. 36th Chamber of Shaolin, The ( Shao Lin san shi liu fang ) 3.5/4 2.9/4
92. Event Horizon 3.5/4 2.7/4
93. Grapes of Death ( raisins de la mort, Les ) 3.5/4 2.2/4
94. Night, The ( notte, La ) 3.5/4 3.1/4
95. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
96. The Godfather 3.5/4 3.5/4
97. Death Race 2000 3.5/4 2.5/4
98. Equinox (1970) 3.5/4 2.4/4
99. Blood Freak 3.5/4 2.2/4
100. Onibaba 3.5/4 3.1/4
101. Jigoku 3.5/4 2.5/4
102. Eugenie... the Story of Her Journey Into Perversion ( De Sade 70 ) 3.5/4 2.2/4
103. Island of Despair aka 99 women ( Der heiße Tod ) 3.5/4 1.8/4
104. Viva (2008) 3.5/4 3.0/4
105. Far from Heaven 3.5/4 3.0/4
106. Spartacus 3.5/4 3.1/4
107. The Hustler (1961) 3.5/4 3.2/4
108. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
109. Claire's Knee ( genou de Claire, Le ) 3.5/4 2.8/4
110. Happiness ( bonheur, Le ) 3.5/4 2.6/4
111. Woman is a Woman, A ( femme est une femme, Une ) 3.5/4 2.9/4
112. Week End ( Weekend ) 3.5/4 2.8/4
113. Mighty Peking Man ( Xing xing wang ) 3.5/4 2.9/4
114. A Woman Under the Influence 3.5/4 3.0/4
115. I Am Curious - Yellow ( Jag är nyfiken - en film i gult ) 3.5/4 2.3/4
116. King Boxer aka Five Fingers of Death ( Tian xia di yi quan ) 3.5/4 3.0/4
117. Two-Lane Blacktop 3.5/4 2.8/4
118. The Vikings (1958) 3.5/4 2.8/4
119. Who Wants to Kill Jessie? ( Kdo chce zabít Jessii? ) 3.5/4 2.5/4
120. Slap Shot 3.5/4 2.9/4
121. The Last Picture Show 3.5/4 3.2/4
122. Broken Flowers 3.5/4 2.7/4
123. Rio Bravo 3.5/4 3.1/4
124. Django (1966) 3.5/4 2.8/4
125. The Candy Snatchers 3.5/4 2.7/4
126. Three Amigos 3.5/4 2.5/4
127. Juliet of the Spirits ( Giulietta degli spiriti ) 3.5/4 2.9/4
128. Ali: Fear Eats the Soul ( Angst essen Seele auf ) 3.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name