2019 Rated and Ranked
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 1917 | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Avengers: Endgame | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Parasite ( Gisaengchung ) | 3.5/4 | 3.6/4 | |
| 4. | Jojo Rabbit | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Knives Out | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Uncut Gems | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Climax (2019) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Lighthouse (2019) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Joker (2019) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Alita: Battle Angel | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Us | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Rocketman (2019) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Yesterday (2019) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Ford v. Ferrari | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Star Wars: The Rise of Skywalker | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Midsommar | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | It Chapter Two | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Captain Marvel | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Spider-Man: Far From Home | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Shazam! | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Terminator: Dark Fate | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Booksmart | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Frozen II | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Doctor Sleep | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Zombieland: Double Tap | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 26. | Jay and Silent Bob Reboot | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 27. | The Lion King (2019) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | Glass | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 29. | Good Boys (2019) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Pokémon Detective Pikachu | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 31. | Guns Akimbo | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 32. | Brightburn | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 33. | Vivarium | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 34. | Aladdin (2019) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 35. | Jumanji: The Next Level | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 36. | Color Out of Space (2019) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 37. | The Kid Who Would Be King | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 38. | Midway (2019) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 39. | Anna (2019) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 40. | Under the Silver Lake | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 41. | Godzilla: King of the Monsters | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 42. | Ready or Not (2019) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 43. | Angel Has Fallen | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 44. | Ad Astra | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 45. | Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 46. | 6 Underground | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 47. | The Lego Movie 2: The Second Part | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 48. | The Dead Don't Die (2019) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 49. | Pet Sematary (2019) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 50. | Crawl (2019) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 51. | Ma | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 52. | Little Monsters (2019) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 53. | Polar | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 54. | Happy Death Day 2U | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 55. | Scary Stories to Tell in the Dark | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 56. | Villains (2019) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 57. | 21 Bridges | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 58. | Escape Room (2019) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 59. | Haunt (2019) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 60. | Annabelle Comes Home | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 61. | The Mandela Effect | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 62. | Synchronic | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 63. | Eli | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 64. | Dark Phoenix | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 65. | Replicas | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 66. | Long Shot | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 67. | The Silence (2019) | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 68. | Velvet Buzzsaw | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 69. | Hellboy (2019) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 70. | Tone-Deaf | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 71. | Greta | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 72. | She Walks in the Woods | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 73. | Gemini Man | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 74. | Black Christmas (2019) | 2.0/4 | 1.7/4 | |
| 75. | Polaroid | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 76. | Countdown (2019) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 77. | Body at Brighton Rock | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 78. | The Curse of La Llorona | 1.5/4 | 1.9/4 |



