European by landrynn

European

# Movie Title Rating Overall Add
1. vie en rose, La ( môme, La ) 4.0/4 2.9/4
2. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 4.0/4 3.2/4
3. 4 Months, 3 Weeks and 2 Days ( 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile ) 2.5/4 2.9/4
4. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) 3.5/4 3.1/4
5. My Brother is an Only Child ( Mio fratello è figlio unico ) 2.5/4 2.6/4
6. Mediterraneo 3.5/4 2.8/4
7. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 2.0/4 3.2/4
8. Malèna 3.0/4 2.8/4
9. Very Long Engagement, A ( long dimanche de fiançailles, Un ) 2.5/4 2.9/4
10. Sixty Six 3.5/4 3.2/4
11. Genova 1.0/4 2.0/4
12. I'm Not Scared ( Io non ho paura ) 3.5/4 3.0/4
13. Irreversible 4.0/4 2.6/4
14. Hunger (2008) 3.0/4 2.9/4
15. Italian for Beginners ( Italiensk for begyndere ) 3.5/4 2.5/4
16. Spanish Apartment, The aka Euro Pudding ( auberge espagnole, L' ) 3.0/4 2.4/4
17. Molière 3.5/4 2.4/4
18. Vicky Cristina Barcelona 2.5/4 2.7/4
19. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
20. Love Me If You Dare ( Jeux d'enfants ) 3.0/4 2.7/4
21. Johnny Stecchino 2.5/4 2.6/4
22. rêve algérien, Un 3.0/4 2.3/4
23. Queen Margot ( reine Margot, La ) 3.5/4 2.7/4
24. Look at Me ( Comme une image ) 2.5/4 2.6/4
25. Monsieur Hire 3.5/4 3.0/4
26. Bad Girls ( biches, Les ) 2.5/4 2.7/4
27. Coco Before Chanel ( Coco avant Chanel ) 3.5/4 2.4/4
28. Croupier 3.0/4 2.7/4
29. Dinner Game, The ( dîner de cons, Le ) 4.0/4 2.9/4
30. Three Colors: Blue ( Trois couleurs: Bleu ) 3.0/4 3.1/4
31. 101 Reykjavík 3.5/4 2.6/4
32. The Diary of Anne Frank 2.5/4 2.9/4
33. Dirty Pretty Things 3.5/4 2.5/4
34. Cuckoo, The ( Kukushka ) 3.5/4 3.0/4
35. Nasty Girl, The ( schreckliche Mädchen, Das ) 3.0/4 2.6/4
36. Sea Inside, The ( Mar adentro ) 4.0/4 2.9/4
37. Man Who Loved Women, The ( homme qui aimait les femmes, L' ) 4.0/4 2.5/4
38. Dear Diary ( Caro diario ) 2.0/4 2.7/4
39. Counterfeiters, The ( Fälscher, Die ) 4.0/4 2.9/4
40. Black Book ( Zwartboek ) 4.0/4 2.8/4
41. Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec, The ( aventures extraordinaires d'Adèle Blanc-Sec, Les ) 3.5/4 2.7/4
42. Biutiful 3.5/4 2.8/4
43. Delicacy ( délicatesse, La ) 3.5/4 3.1/4
44. I Am the Other Woman ( Ich bin die Andere ) 0.5/4 1.8/4
45. My Mother's Castle ( château de ma mère, Le ) 4.0/4 2.9/4
46. First Day of the Rest of Your Life, The ( premier jour du reste de ta vie, Le ) 4.0/4 2.7/4
47. Jamón, jamón 2.5/4 2.8/4
48. Too Beautiful for You ( Trop belle pour toi ) 3.0/4 2.4/4
49. Broken Embraces ( abrazos rotos, Los ) 3.5/4 2.7/4
50. Import-Export ( Import-eksport ) 4.0/4 3.0/4
51. Le Havre 4.0/4 3.0/4
52. Chiko (Chiko) 4.0/4 3.5/4
53. Secret Things ( Choses secrètes ) 3.5/4 2.8/4
54. Mondays in the Sun ( lunes al sol, Los ) 4.0/4 3.0/4
55. Flat for Three, A ( Posti in piedi in paradiso ) 4.0/4 3.5/4
56. Vacas 1.0/4 2.8/4
57. Albatross 4.0/4 2.4/4
58. The Woman in Black (2012) 4.0/4 2.6/4
59. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
60. Sophie Scholl - Die letzten Tage 3.5/4 3.1/4
61. All About My Mother ( Todo sobre mi madre ) 4.0/4 3.1/4
62. Tunnel, The ( Tunnel, Der ) 4.0/4 2.9/4
63. A Good Year 2.5/4 2.5/4
64. In a Better World ( Hævnen ) 3.5/4 2.9/4
65. Voyage to Nowhere ( viaje a ninguna parte, El ) 2.0/4 2.0/4
66. Kolya ( Kolja ) 4.0/4 3.0/4
67. Days of Glory ( Indigènes ) 2.5/4 2.8/4
68. Talk to Her ( Hable con ella ) 3.5/4 3.0/4
69. Bad Faith ( Mauvaise foi ) 3.5/4 3.0/4
70. Outside the Law ( Hors-la-loi ) 3.5/4 2.4/4
71. Royal Affair, A ( kongelig affære, En ) 4.0/4 3.1/4
72. Scenes from a Marriage ( Scener ur ett äktenskap ) 3.5/4 3.0/4
73. Chocolat (2000) 3.5/4 2.9/4
74. Evil ( Ondskan ) 3.5/4 3.1/4
75. Twin Sisters ( tweeling, De ) 3.5/4 2.6/4
76. Persona ( Kinematografi ) 2.5/4 3.2/4
77. Fanny and Alexander 3.5/4 3.1/4
78. Baader Meinhof Complex, The ( Baader Meinhof Komplex, Der ) 3.5/4 2.9/4
79. Downfall ( Untergang, Der ) 3.5/4 3.2/4
80. Merry Christmas aka Happy Christmas ( Joyeux Noël ) 4.0/4 2.9/4
81. After the Wedding ( Efter brylluppet ) 3.5/4 3.1/4
82. Barocco 2.0/4 2.3/4
83. Revanche 4.0/4 3.0/4
84. Butterfly Tongues ( lengua de las mariposas, La ) 3.5/4 3.1/4
85. A Self-Made Hero 3.0/4 2.8/4
86. Dogtooth ( Kynodontas ) 3.5/4 2.6/4
87. In Darkness (2012) 3.5/4 2.6/4
88. Cell 211 ( Celda 211 ) 3.0/4 3.0/4
89. Class, The ( Entre les murs ) 4.0/4 2.9/4
90. Monsieur Lazhar 4.0/4 2.8/4
91. Beat That My Heart Skipped, The ( battre mon coeur s'est arrêté, De ) 3.5/4 2.6/4
92. Love ( Amour ) 4.0/4 3.2/4
93. Prophet, A ( prophète, Un ) 3.5/4 3.1/4
94. Katyn ( Post mortem. Opowiesc katynska ) 3.5/4 3.1/4
95. Secrets of the Heart ( Secretos del corazón ) 2.5/4 2.9/4
96. Green Butchers, The ( Grønne slagtere, De ) 3.5/4 3.1/4
97. Beyond Silence ( Jenseits der Stille ) 3.5/4 3.2/4
98. Tie Me Up! Tie Me Down! ( ¡Átame! ) 4.0/4 2.8/4
99. White Ribbon, The ( weiße Band, Das ) 2.5/4 2.8/4
100. Adopted, The ( adoptés, Les ) 3.0/4 3.0/4
101. Bullhead ( Rundskop ) 3.0/4 2.8/4
102. All My Loved Ones ( Vsichni moji blízcí ) 3.5/4 2.8/4
103. I Am Love ( Io sono l'amore ) 3.5/4 2.8/4
104. Cat in Paris, A ( vie de chat, Un ) 4.0/4 2.7/4
105. Secret, A ( secret, Un ) 3.5/4 2.9/4
106. Hollywoo 3.0/4 3.0/4
107. divo, Il 0.5/4 2.2/4
108. The Disappearance of Alice Creed 3.0/4 2.6/4
109. Seraphine 3.5/4 2.8/4
110. Breathing ( Atmen ) N/A 2.3/4
111. Run Lola Run ( Lola rennt ) 4.0/4 2.9/4
112. The Intouchables 4.0/4 3.2/4
113. Turin Horse, The ( Torinói ló, A ) 0.5/4 2.1/4
114. Chorus, The ( choristes, Les ) 4.0/4 3.0/4
115. Requiem 3.5/4 2.2/4
116. Prey, The ( proie, La ) 4.0/4 3.5/4
117. My Way ( Cloclo ) 4.0/4 3.1/4
118. Solas 0.5/4 1.8/4
119. Don't Tell ( bestia nel cuore, La ) 4.0/4 3.1/4
120. Last Kiss, The ( ultimo bacio, L' ) 4.0/4 2.8/4
121. The Pianist 3.5/4 3.2/4
122. Bad Education ( mala educación, La ) 4.0/4 2.9/4
123. Barbara 4.0/4 2.9/4
124. Sea Wolf (2009) 3.0/4 2.5/4
125. Barbarian Invastions, The ( invasions barbares, Les ) 3.5/4 2.7/4
126. Illusionist, The ( illusionniste, L' ) 3.5/4 3.1/4
127. Norwegian Ninja ( Kommandør Treholt & ninjatroppen ) 1.0/4 2.1/4
128. Anatomy ( Anatomie ) 4.0/4 2.7/4
129. Goodbye, Lenin! 3.5/4 2.9/4
130. Nina Frisk 4.0/4 3.5/4
131. As It is in Heaven ( Så som i himmelen ) 4.0/4 2.7/4
132. Everlasting Moments ( Maria Larssons eviga ögonblick ) 4.0/4 2.8/4
133. Tears for Sale ( Carlston za Ognjenku ) 4.0/4 3.5/4
134. Heaven's Heart ( Himlens hjärta ) 4.0/4 3.5/4
135. Last Metro, The ( dernier métro, Le ) N/A 2.7/4
136. Wallah Be ( Kald mig bare Aksel ) 4.0/4 3.5/4
137. Anita and Me 3.5/4 2.1/4
138. Original 3.0/4 3.0/4
139. 5150 Elm's Way ( 5150 Rue des Ormes ) N/A 2.0/4
140. Day and Night ( Dag och natt ) 3.5/4 3.3/4
141. Gemini ( Tvilling ) 3.0/4 2.5/4
142. Crime Novel ( Romanzo criminale ) 4.0/4 3.1/4
143. Prague ( Prag ) 3.5/4 2.8/4
144. Kira's Reason: A Love Story ( En kærlighedshistorie ) 3.5/4 3.5/4
145. Bang Bang Orangutang 3.5/4 2.8/4
146. 7 Days ( 7 jours du talion, Les ) 4.0/4 2.5/4
147. Crying for Love ( Dig og mig ) 3.0/4 3.0/4
148. Daisy Diamond 3.5/4 3.3/4
149. The Reader 4.0/4 2.9/4
150. Dead Snow ( Død snø ) 0.5/4 2.6/4
151. Life Hits ( Råzone ) 4.0/4 3.5/4
152. Inheritance, The ( Arven ) 3.5/4 3.1/4
153. Open Your Eyes ( Abre los ojos ) 3.5/4 3.0/4
154. Underground (1996) 4.0/4 3.0/4
155. When Darkness Falls ( När mörkret faller ) 3.5/4 3.3/4
156. Soap ( soup, En ) 3.0/4 3.0/4
157. Bench, The ( Bænken ) 3.5/4 3.2/4
158. We Shall Overcome 3.5/4 2.3/4
159. Hawaii, Oslo 3.0/4 3.0/4
160. Dancers (1987) 4.0/4 3.0/4
161. Love is in the Air ( Amour & turbulences ) 3.5/4 3.3/4
162. Dark Blue World ( Tmavomodrý svet ) 2.0/4 2.1/4
163. Taxi 4 4.0/4 2.8/4
164. Tell No One ( Ne le dis à personne ) 4.0/4 2.8/4
165. My Lucky Star ( Ma bonne étoile ) 3.0/4 1.8/4
166. Schlussmacher 3.5/4 3.0/4
167. Welcome Aboard ( Bienvenue parmi nous ) 3.5/4 2.7/4
168. Mademoiselle Chambon 2.5/4 2.9/4
169. 13 Tzameti 3.0/4 2.9/4
170. l'aventure, À 0.5/4 1.3/4
171. Unknown (2011) 0.5/4 2.6/4
172. Libero (Along the Ridge) ( Anche libero va bene ) 3.5/4 2.3/4
173. Pellet ( Bola, El ) 3.5/4 3.2/4
174. La Bohème (2008) 3.5/4 3.3/4
175. Exterminating Angels, The ( anges exterminateurs, Les ) 0.5/4 2.5/4
176. American Friend, The ( Amerikanische Freund, Der ) 2.0/4 2.7/4
177. Lisbon Story 2.5/4 2.8/4
178. Timecrimes ( cronocrímenes, Los ) 3.0/4 2.7/4
179. Wrong Movement ( Falsche Bewegung ) 2.5/4 2.2/4
180. Angel-A 3.5/4 2.6/4
181. Julia's Eyes ( ojos de Julia, Los ) 3.0/4 2.7/4
182. Breathless ( À Bout de souffle ) 3.5/4 3.1/4
183. Beauty of the Day ( Belle de jour ) 3.5/4 3.0/4
184. Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) 1.0/4 2.7/4
185. Contempt ( mépris, Le ) 3.0/4 3.0/4
186. Bruc, the Manhunt ( Bruc. La llegenda ) 3.5/4 2.8/4
187. Monster in Paris, A ( monstre à Paris, Un ) 3.5/4 2.6/4
188. Operation Valkyrie ( Stauffenberg ) 1.5/4 2.0/4
189. Rome, Open City ( Roma, città aperta ) 2.0/4 2.8/4
190. Before the Rains (2008) 2.5/4 2.8/4
191. Haunting, The aka Beckoning, The ( No-Do ) 3.5/4 3.3/4
192. Break Up, The ( rupture, La ) 2.5/4 2.9/4
193. Les misérables (1998) 3.0/4 2.8/4
194. Ao: The Last Hunter ( Ao, le dernier Néandertal ) 2.5/4 2.8/4
195. Mammuth 2.5/4 2.7/4
196. Livid ( Livide ) 3.5/4 2.4/4
197. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) 4.0/4 3.1/4
198. Kid with a Bike, The ( gamin au vélo, Le ) 3.5/4 2.6/4
199. The Family Friend 3.5/4 2.2/4
200. The Book Thief 3.5/4 3.0/4
201. Global Player - Wo wir sind isch vorne 3.0/4 2.3/4
202. Homeland ( Né quelque part ) 2.5/4 2.5/4
203. Princess of Montpensier, The ( princesse de Montpensier, La ) 3.0/4 2.9/4
204. Beautiful Lies ( De vrais mensonges ) 4.0/4 3.3/4
205. Game of Truth, The ( Igra v pravdu ) 3.0/4 1.8/4
206. I'm Dating You Not ( Esto no es una cita ) 3.5/4 2.8/4
207. Lookout, The ( guetteur, Le ) 3.0/4 3.0/4
208. Slovenian Girl aka Call Girl, A ( Slovenka ) 3.5/4 2.8/4
209. Celebration, The ( Festen ) 3.5/4 3.1/4
210. Sarah's Key ( Elle s'appelait Sarah ) 3.5/4 2.7/4
211. Potiche 3.5/4 2.6/4
212. Only Human ( Seres queridos ) 4.0/4 3.5/4
213. God is Great and I'm Not ( Dieu est grand, je suis toute petite ) 4.0/4 2.4/4
214. Populaire 4.0/4 3.0/4
215. Hunt, The ( Jagten ) 4.0/4 3.3/4
216. amour fou, L' (2011) 1.5/4 2.0/4
217. 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared, The ( Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann ) 3.5/4 2.5/4
218. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 3.5/4 3.1/4
219. Girl Who Played with Fire, The ( Flickan som lekte med elden ) 4.0/4 3.0/4
220. The Iron Lady 3.5/4 2.5/4
221. Rust and Bone ( De rouille et d'os ) 3.0/4 3.0/4
222. Stroller Strategy, The ( stratégie de la poussette, La ) 3.0/4 3.0/4
223. Tattoo (2003) 3.5/4 2.8/4
224. Coco (2009) 2.5/4 2.2/4
225. Requiem for a Killer ( Requiem pour une tueuse ) 3.0/4 3.0/4
226. Past, The ( passé, Le ) 4.0/4 3.3/4
227. 11.6 3.0/4 2.5/4
228. Concert, The ( concert, Le ) 3.5/4 2.7/4
229. Naked Among Wolves ( Nackt unter Wölfen ) 4.0/4 3.5/4
230. My Afternoons with Margueritte ( tête en friche, La ) 4.0/4 3.1/4
231. Delicatessen N/A 2.9/4
232. When Father was Away on Business ( Otac na sluzbenom putu ) 3.0/4 2.8/4
233. Amadeus 3.5/4 3.2/4
234. Experiment, The ( Experiment, Das ) 3.5/4 3.0/4
235. Monsieur Ibrahim ( Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran ) 3.0/4 2.5/4
236. Partners in Crime ( Associés contre le crime: L'oeuf d'Ambroise ) 2.0/4 2.0/4
237. Highway to Hellas 3.0/4 3.0/4
238. Antonia ( Antonia's Line ) 1.0/4 2.6/4
239. Tito and Me ( Tito i ja ) 4.0/4 3.2/4
240. Little Jerusalem ( petite Jerusalem, La ) 3.0/4 3.0/4
241. Paris (2009) 3.0/4 2.6/4
242. Fateless ( Sorstalanság ) N/A 2.8/4
243. Grbavica: the Land of My Dreams 4.0/4 3.1/4
244. Hell ( enfer, L' ) 4.0/4 2.8/4
245. Witnesses ( Svjedoci ) 3.5/4 3.3/4
246. Fraulein ( Fräulein, Das ) 3.5/4 3.0/4
247. Black Cat, White Cat ( Crna macka, beli macor ) 3.5/4 2.9/4
248. Chocolat (2016) 4.0/4 3.1/4
249. 30 dates ( 30 svidaniy ) 2.5/4 2.8/4
250. Look Who's Back ( Er ist wieder da ) N/A 2.7/4
251. Best Day, The ( geilste Tag, Der ) 3.0/4 3.0/4
252. African Doctor, The ( Bienvenue à Marly-Gomont ) 3.0/4 3.0/4
253. Aloys 3.5/4 2.8/4
254. Riphagen 4.0/4 3.7/4
255. Radin! N/A 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name