Top Movie List by Vergel

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Lone Survivor 4.0/4 3.1/4
2. Rambo 4.0/4 2.7/4
3. The Godfather 4.0/4 3.5/4
4. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
5. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
6. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
7. Die Hard 4.0/4 3.3/4
8. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 2.5/4 3.4/4
9. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
10. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
11. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
12. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
13. Platoon 4.0/4 3.2/4
14. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
15. The Terminator 4.0/4 3.1/4
16. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
17. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
18. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
19. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
20. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
21. The Goonies 3.0/4 3.1/4
22. Tombstone 4.0/4 3.1/4
23. 300 4.0/4 2.9/4
24. Ghostbusters (1984) 2.5/4 3.1/4
25. Paths of Glory 3.0/4 3.3/4
26. The Bourne Supremacy 4.0/4 3.1/4
27. Bonnie and Clyde 4.0/4 3.2/4
28. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) 4.0/4 3.2/4
29. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
30. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
31. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
32. Apollo 13 4.0/4 3.1/4
33. Blood Diamond 4.0/4 3.1/4
34. Dances with Wolves 4.0/4 3.1/4
35. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
36. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.5/4 3.1/4
37. The Fugitive (1993) 4.0/4 3.1/4
38. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
39. Glory (1989) 4.0/4 3.1/4
40. Black Hawk Down 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name