Top Movies of 2007 by Mitch

Top Movies of 2007

# Movie Title Rating Overall Add
1. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
2. Superbad 4.0/4 2.9/4
3. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
4. The Darjeeling Limited 3.5/4 2.9/4
5. Hot Fuzz 3.5/4 3.0/4
6. Shooter (2007) 3.5/4 2.8/4
7. 300 3.5/4 2.9/4
8. Knocked Up 3.5/4 2.8/4
9. 3:10 to Yuma (2007) 3.5/4 3.0/4
10. Walk Hard: The Dewey Cox Story 3.0/4 2.6/4
11. Fido 3.0/4 2.6/4
12. Ratatouille 2.5/4 3.1/4
13. Juno 2.5/4 2.9/4
14. I Am Legend 2.5/4 2.8/4
15. Hot Rod (2007) 2.5/4 2.4/4
16. The Bourne Ultimatum 2.5/4 3.2/4
17. 1408 2.0/4 2.6/4
18. Alpha Dog 2.0/4 2.7/4
19. Into the Wild 2.0/4 3.1/4
20. Across the Universe 2.0/4 2.7/4
21. Rocket Science 2.0/4 2.8/4
22. Cashback 2.0/4 2.6/4
23. Beowulf (2007) 2.0/4 2.4/4
24. Smokin' Aces 2.0/4 2.6/4
25. Blades of Glory 2.0/4 2.4/4
26. Disturbia 2.0/4 2.7/4
27. The Bucket List 2.0/4 2.7/4
28. P.S., I Love You 2.0/4 2.5/4
29. August Rush 2.0/4 2.7/4
30. Ocean's Thirteen 2.0/4 2.7/4
31. We Own the Night 2.0/4 2.6/4
32. Reign Over Me 2.0/4 2.7/4
33. Zodiac (2007) 2.0/4 2.9/4
34. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2.0/4 2.7/4
35. Harry Potter and the Order of the Phoenix 2.0/4 3.0/4
36. Grindhouse 2.0/4 2.8/4
37. 28 Weeks Later 2.0/4 2.7/4
38. Jack Ketchum's The Girl Next Door 2.0/4 2.6/4
39. The Number 23 2.0/4 2.4/4
40. The Kite Runner 2.0/4 2.9/4
41. Mr. Brooks 2.0/4 2.7/4
42. Martian Child 2.0/4 2.5/4
43. Halloween (2007) 1.5/4 2.4/4
44. The Kingdom (2007) 1.5/4 2.6/4
45. Resident Evil: Extinction 1.5/4 2.6/4
46. Shrek the Third 1.5/4 2.4/4
47. Rush Hour 3 1.0/4 2.4/4
48. The Simpsons Movie 1.0/4 2.7/4
49. The Mist 1.0/4 2.7/4
50. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 1.0/4 2.9/4
51. King Corn 1.0/4 2.5/4
52. Bee Movie 0.5/4 2.4/4
53. Reno 911!: Miami 0.5/4 2.4/4
54. The Transformers (2007) 0.5/4 2.8/4
55. Spider-Man 3 0.5/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name