Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Sixth Sense | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The People Under the Stairs | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Stephen King's It | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Friday the 13th (1980) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Ruins | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 7. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Scream 2 | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Saw | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | 28 Days Later | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Halloween (1978) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | The Ring (2002) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | The Silence of the Lambs | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 15. | Psycho (1998) | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 16. | The Collector (2009) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Paranormal Activity | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | The Exorcist (1973) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Shaun of the Dead | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | The Texas Chainsaw Massacre (2003) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Zombieland | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Deadgirl | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | The Strangers (2008) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | The Last House on the Left (2009) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Jaws | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 26. | Poltergeist (1982) | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | Stir of Echoes | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 28. | The Devil's Rejects | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 29. | Hostel | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 30. | The Hills Have Eyes (2006) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 31. | 1408 | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 32. | The Blair Witch Project | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 33. | Misery | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 34. | The Others (2001) | 1.0/4 | 2.8/4 | |
| 35. | From Dusk Till Dawn | 1.0/4 | 2.8/4 | |
| 36. | Wolf Creek | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 37. | The Mist | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 38. | The Crazies (2010) | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 39. | Pitch Black | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 40. | Resident Evil (2002) | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 41. | Final Destination (2000) | 1.0/4 | 2.6/4 | |
| 42. | Tremors | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 43. | Fido | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 44. | Pumpkinhead | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 45. | The Skeleton Key | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 46. | Paranormal Activity 2 | 1.5/4 | 2.3/4 |



