Top Movie List by preston

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
2. High Fidelity 4.0/4 3.0/4
3. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
4. The Departed 4.0/4 3.3/4
5. Fight Club 4.0/4 3.3/4
6. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
7. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
8. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
9. Se7en 4.0/4 3.3/4
10. Gone Girl 4.0/4 3.2/4
11. Road to Perdition 4.0/4 3.0/4
12. Outside Providence 3.0/4 2.3/4
13. Casino 4.0/4 3.2/4
14. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
15. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
16. Snatch 4.0/4 3.1/4
17. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
18. The Matrix 4.0/4 3.2/4
19. The Wild and Wonderful Whites of West Virginia 4.0/4 2.8/4
20. Sexy Beast 3.5/4 2.9/4
21. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.5/4 3.1/4
22. 25th Hour (2002) 4.0/4 2.9/4
23. Home Alone 3.5/4 2.9/4
24. American Psycho 4.0/4 3.0/4
25. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
26. Three Kings 3.5/4 2.8/4
27. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
28. Sin City 4.0/4 3.0/4
29. Collateral 3.0/4 2.9/4
30. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.2/4
31. Friday Night Lights 3.5/4 2.7/4
32. The Prestige (2006) 3.5/4 3.1/4
33. Memento 3.0/4 3.2/4
34. Super 8 4.0/4 2.8/4
35. District 9 3.5/4 3.0/4
36. A Mighty Wind 3.5/4 2.9/4
37. The Warriors (1979) 3.0/4 2.9/4
38. Big Fish (2003) 3.5/4 3.0/4
39. Me, Myself & Irene 3.5/4 2.3/4
40. Die Hard: With a Vengeance 4.0/4 2.9/4
41. Silver Linings Playbook 4.0/4 3.1/4
42. Swingers 3.0/4 2.8/4
43. American Beauty 4.0/4 3.1/4
44. Django Unchained 4.0/4 3.3/4
45. Ex Machina 4.0/4 3.2/4

Recent Comments

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 05/01/12 at 09:25 PM CT

Top Movie List comment

No girl with the dragon tattoo?

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name