Top Animation Movie List by LunaStarKiss

Top Animation

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Little Mermaid: Ariel's Beginning 4.0/4 2.7/4
2. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
3. Toy Story 2.0/4 3.3/4
4. Finding Nemo 2.5/4 3.2/4
5. The Incredibles 2.0/4 3.1/4
6. Wall-E 3.0/4 3.2/4
7. Monsters, Inc. 2.5/4 3.2/4
8. Beauty and the Beast (1991) 3.5/4 3.2/4
9. The Nightmare Before Christmas N/A 3.1/4
10. Shrek N/A 3.1/4
11. Up (2009) N/A 3.3/4
12. Ratatouille N/A 3.1/4
13. Aladdin (1992) N/A 3.1/4
14. Toy Story 3 N/A 3.3/4
15. The Hunchback of Notre Dame (1996) N/A 2.8/4
16. Toy Story 2 N/A 3.1/4
17. How to Train Your Dragon (2010) N/A 3.2/4
18. Coraline N/A 3.0/4
19. Fantastic Mr. Fox 3.5/4 3.0/4
20. Tangled (2010) 4.0/4 3.1/4
21. Bambi N/A 2.9/4
22. A Charlie Brown Christmas 4.0/4 3.1/4
23. Shrek 2 N/A 2.8/4
24. The Jungle Book (1967) N/A 2.9/4
25. Cinderella (1950) N/A 2.9/4
26. Peter Pan (1953) N/A 2.9/4
27. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) N/A 3.0/4
28. 101 Dalmatians (1961) N/A 2.9/4
29. The Land Before Time N/A 2.9/4
30. The Secret of NIMH N/A 2.9/4
31. Mulan (1998) N/A 2.9/4
32. Corpse Bride N/A 2.8/4
33. An American Tail N/A 2.8/4
34. The Emperor's New Groove N/A 2.8/4
35. Robin Hood (1973) N/A 3.0/4
36. It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 4.0/4 3.0/4
37. Cloudy with a Chance of Meatballs N/A 2.7/4
38. The Fox and the Hound N/A 2.9/4
39. A Charlie Brown Thanksgiving 4.0/4 2.9/4
40. Meet the Robinsons N/A 2.8/4
41. The Princess and the Frog N/A 2.8/4
42. Bolt N/A 2.7/4
43. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! N/A 2.7/4
44. Megamind N/A 2.9/4
45. 9 N/A 2.8/4
46. Frosty the Snowman N/A 2.7/4
47. Chicken Run N/A 2.6/4
48. Lilo & Stitch (2002) N/A 2.7/4
49. Hercules (1997) N/A 2.7/4
50. Tarzan (1999) N/A 2.8/4
51. Monsters vs. Aliens N/A 2.6/4
52. Anastasia (1997) N/A 2.8/4
53. Flushed Away N/A 2.6/4
54. The Aristocats N/A 2.8/4
55. Shrek Forever After N/A 2.6/4
56. Santa Claus is Comin' to Town N/A 3.0/4
57. Bee Movie N/A 2.4/4
58. Where the Wild Things Are N/A 2.6/4
59. Pocahontas N/A 2.7/4
60. An American Tail: Fievel Goes West N/A 2.5/4
61. Oliver & Company N/A 2.7/4
62. The Lion King 1 1/2 N/A 2.6/4
63. Shrek the Third N/A 2.4/4
64. The Lion King II: Simba's Pride N/A 2.7/4
65. Atlantis: The Lost Empire N/A 2.7/4
66. All Dogs Go to Heaven N/A 2.6/4
67. FernGully: The Last Rainforest 4.0/4 2.5/4
68. The Tale of Despereaux N/A 2.5/4
69. Space Jam N/A 2.3/4
70. Aladdin and the King of Thieves N/A 2.5/4
71. Spirit: Stallion of the Cimarron N/A 2.6/4
72. Osmosis Jones N/A 2.2/4
73. Igor N/A 2.3/4
74. Balto N/A 2.8/4
75. Mulan 2 N/A 2.4/4
76. The Swan Princess N/A 2.6/4
77. Thumbelina N/A 2.4/4
78. Pokémon: The First Movie N/A 2.1/4
79. All Dogs Go to Heaven 2 N/A 2.4/4
80. I Want a Dog for Christmas, Charlie Brown 4.0/4 2.7/4
81. Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel N/A 2.1/4
82. Shrek the Halls N/A 2.2/4
83. Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas N/A 2.3/4
84. Cinderella III: A Twist in Time N/A 2.3/4
85. A Boy Named Charlie Brown 4.0/4 2.7/4
86. Leroy and Stitch N/A 2.5/4
87. Garfield: A Tail of Two Kitties N/A 2.0/4
88. The Jungle Book 2 N/A 1.9/4
89. The Land Before Time II: The Great Valley Adventure N/A 2.5/4
90. Pokémon: The Movie 2000 - The Power of One N/A 1.9/4
91. Naruto the Movie 3: Guardians of the Crescent Moon Kingdom N/A 2.4/4
92. Pooh's Heffalump Movie N/A 2.2/4
93. Pokémon Heroes N/A 2.3/4
94. The Powerpuff Girls N/A 2.3/4
95. Cinderella II: Dreams Come True N/A 2.1/4
96. Pokémon 4Ever N/A 2.5/4
97. Pokémon 3: The Movie N/A 2.0/4
98. Bambi II N/A 2.6/4
99. The Swan Princess II N/A 2.2/4
100. Tinker Bell and the Lost Treasure N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name