Top Movie List by DurgerKing

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Godfather 4.0/4 3.5/4
2. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
3. The Matrix 4.0/4 3.2/4
4. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
5. Zero Effect N/A 2.3/4
6. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
7. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
8. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
9. Fight Club 4.0/4 3.3/4
10. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
11. The Departed 4.0/4 3.3/4
12. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
13. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
14. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
15. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
16. The Graduate 4.0/4 3.2/4
17. Stranger Than Fiction 3.5/4 2.8/4
18. Adaptation 4.0/4 2.9/4
19. High Fidelity 4.0/4 3.0/4
20. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
21. Unbreakable 4.0/4 2.8/4
22. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
23. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
24. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
25. Gattaca 4.0/4 2.9/4
26. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
27. Big 3.5/4 3.0/4
28. A.I. Artificial Intelligence 3.5/4 2.7/4
29. Cast Away (2000) 3.5/4 3.0/4
30. Juno N/A 2.9/4
31. The Hustler (1961) 4.0/4 3.2/4
32. Manhattan 4.0/4 3.1/4
33. Annie Hall 4.0/4 3.1/4
34. Hannah and Her Sisters 4.0/4 3.0/4
35. Carlito's Way 4.0/4 3.0/4
36. Forget Paris 3.5/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name