Top Movie List by walterraab

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Little Miss Sunshine 4.0/4 3.1/4
2. Miller's Crossing 4.0/4 3.0/4
3. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
4. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
5. The Godfather 4.0/4 3.5/4
6. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
7. The Verdict (1982) 4.0/4 3.1/4
8. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
9. There's Something About Mary 3.5/4 2.8/4
10. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
11. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.5/4 3.4/4
12. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
13. Nobody's Fool (1994) 3.5/4 2.9/4
14. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
15. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
16. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
17. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
18. The Cable Guy 4.0/4 2.2/4
19. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
20. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
21. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
22. 3:10 to Yuma (2007) 3.5/4 3.0/4
23. Dawn of the Dead (2004) 4.0/4 2.8/4
24. Fight Club 4.0/4 3.3/4
25. Se7en 4.0/4 3.3/4
26. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
27. Deja Vu (2006) 3.5/4 2.7/4
28. The Departed 3.5/4 3.3/4
29. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
30. Blue Velvet 3.0/4 3.0/4
31. Meet the Fockers 3.5/4 2.5/4
32. Batman (1989) 4.0/4 2.9/4
33. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 4.0/4 2.9/4
34. Big Fish (2003) 3.5/4 3.0/4
35. Charlie and the Chocolate Factory 3.5/4 2.6/4
36. Ed Wood 4.0/4 3.0/4
37. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
38. Meet the Parents 4.0/4 2.7/4
39. Office Space 3.0/4 3.1/4
40. The Untouchables (1987) 3.5/4 3.1/4
41. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4

Recent Comments

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 12/24/07 at 08:49 AM CT

Top Movie List comment

What is your rating for Something About Mary? :)

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name