Top Films of 2006
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | United 93 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Prestige (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Rocky Balboa | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Little Miss Sunshine | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Superman Returns | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Lucky Number Slevin | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Letters from Iwo Jima | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Little Children | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Click | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 12. | Babel | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Apocalypto | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Clerks II | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | The Pursuit of Happyness | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Thank You for Smoking | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Children of Men | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Alpha Dog | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | The Devil Wears Prada | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | The Illusionist (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Blood Diamond | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Flags of Our Fathers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | The Holiday (2006) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | The Last Kiss (2006) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 26. | Marie Antoinette (2006) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 27. | Idiocracy | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 28. | Casino Royale (2006) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 29. | Paris, Je T'aime | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Shut Up and Sing (2006) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 31. | An Inconvenient Truth | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 32. | Beerfest | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 33. | Stranger Than Fiction | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 34. | Akeelah and the Bee | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Gridiron Gang | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 36. | World Trade Center | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 37. | Volver | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 38. | Monster House | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 39. | X-Men: The Last Stand | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 40. | Deep Water (2007) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 41. | Over the Hedge (2006) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 42. | Inside Man (2006) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 43. | The Queen (2006) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 44. | Smokin' Aces | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 45. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 46. | The Last King of Scotland | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 47. | Infamous | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 48. | Hollywoodland | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 49. | Delirious (2007) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 50. | Bobby | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 51. | Dreamgirls | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 52. | Accepted | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 53. | Slither (2006) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 54. | Cars | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 55. | Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 56. | Saw III | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 57. | Sherrybaby | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 58. | Flushed Away | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 59. | Snakes on a Plane | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 60. | Mission: Impossible III | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 61. | Jesus Camp | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 62. | Find Me Guilty | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 63. | Local Color | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 64. | A Prairie Home Companion | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 65. | The Ultimate Gift | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 66. | Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 67. | The Guardian (2006) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 68. | 16 Blocks | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 69. | ...So Goes the Nation | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 70. | V for Vendetta | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 71. | Glory Road | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 72. | Invincible (2006) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 73. | Grandma's Boy (2006) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 74. | We Are Marshall | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 75. | Ice Age: The Meltdown | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 76. | Art School Confidential | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 77. | The Break Up (2006) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 78. | Jackass: Number Two | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 79. | The Ex | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 80. | Tenacious D in: The Pick of Destiny | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 81. | Artie Lange's Beer League | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 82. | Man About Town (2006) | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 83. | Daft Punk's Electroma | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 84. | Deja Vu (2006) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 85. | American Dreamz | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 86. | Mini's First Time | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 87. | Scoop | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 88. | Funny Money (2006) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 89. | The Sasquatch Gang | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 90. | Nacho Libre | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 91. | Scary Movie 4 | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 92. | Employee of the Month (2006) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 93. | Catch a Fire | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 94. | The Good Shepherd | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 95. | Charlotte's Web (2006) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 96. | Running With Scissors | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 97. | The Benchwarmers | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 98. | The Fountain (2006) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 99. | School for Scoundrels (2006) | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 100. | Karla | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 101. | The Wild (2006) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 102. | See No Evil | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 103. | Miami Vice | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 104. | Wide Awake (2006) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 105. | For Your Consideration | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 106. | Home of the Brave (2007) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 107. | The Ant Bully | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 108. | The Lake House | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 109. | Man of the Year (2006) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 110. | Bandidas | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 111. | Radiant City | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 112. | Barnyard: The Original Party Animals | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 113. | I'm Reed Fish | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 114. | Broken (2006) | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 115. | Firewall | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 116. | Night at the Museum | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 117. | My Super Ex-Girlfriend | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 118. | Crank | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 119. | The Black Dahlia | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 120. | Failure to Launch | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 121. | The Night Listener | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 122. | The Sentinel (2006) | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 123. | The Marine | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 124. | Arthur & the Invisibles ( Arthur et les Minimoys ) | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 125. | The Good Student | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 126. | The Abandoned (2007) | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 127. | Nightmare Man | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 128. | Love is the Drug ( Addicted to Her Love ) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 129. | Flyboys | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 130. | Thin | 1.5/4 | 1.7/4 | |
| 131. | Open Season (2006) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 132. | Curious George | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 133. | Crazy Eights | 1.5/4 | 1.7/4 | |
| 134. | Silent Hill | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 135. | Fireworks Wednesday ( Chaharshanbe-soori ) | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 136. | Fast Food Nation | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 137. | ATL | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 138. | The Beales of Grey Gardens | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 139. | All the King's Men (2006) | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 140. | RV | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 141. | Deck the Halls | 1.0/4 | 1.6/4 | |
| 142. | Lady in the Water | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 143. | You, Me and Dupree | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 144. | Happily N'Ever After | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 145. | Mulberry Street | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 146. | Eragon | 1.0/4 | 1.8/4 | |
| 147. | Just My Luck (2006) | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 148. | Abominable (2006) | 1.0/4 | 2.6/4 | |
| 149. | The History Boys | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 150. | Freedomland | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 151. | Danny Roane: First Time Director | 0.5/4 | 1.8/4 | |
| 152. | The Grudge 2 | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 153. | Big Momma's House 2 | 0.5/4 | 1.7/4 | |
| 154. | The Return (2006) | 0.5/4 | 1.9/4 | |
| 155. | Date Movie | 0.5/4 | 1.1/4 | |
| 156. | Ultraviolet | 1.0/4 | 1.7/4 | |
| 157. | The Da Vinci Code | 0.5/4 | 2.4/4 | |
| 158. | Basic Instinct 2 | 0.5/4 | 1.6/4 | |
| 159. | Doogal | 0.5/4 | 1.8/4 | |
| 160. | Goose on the Loose | 0.5/4 | 1.3/4 | |
| 161. | After... (2006) | 0.5/4 | 1.8/4 | |
| 162. | The Wicker Man (2006) | 0.5/4 | 1.5/4 |



