Top Movie List by Austin Shagwell

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Heathers 4.0/4 2.9/4
2. The Life Aquatic with Steve Zissou 4.0/4 2.8/4
3. Clueless 3.5/4 2.7/4
4. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
5. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
6. Clue 3.5/4 2.9/4
7. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
8. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
9. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
10. Funny Girl (1968) N/A 2.6/4
11. The Royal Tenenbaums 3.0/4 2.9/4
12. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
13. A Single Man 3.5/4 2.9/4
14. La La Land 4.0/4 3.1/4
15. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
16. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
17. Rosemary's Baby 3.5/4 3.0/4
18. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
19. Fight Club 3.5/4 3.3/4
20. Annie Hall 3.5/4 3.1/4
21. Little Shop of Horrors (1986) 3.0/4 2.7/4
22. Call Me by Your Name 4.0/4 3.1/4
23. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.0/4 3.2/4
24. Requiem for a Dream 3.5/4 3.1/4
25. Dancer in the Dark (2000) 4.0/4 3.0/4
26. Ex Machina 4.0/4 3.2/4
27. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
28. Rachel Getting Married 3.5/4 2.6/4
29. Young Adult 3.5/4 2.5/4
30. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
31. An Education 3.5/4 2.9/4
32. Mulholland Drive 3.5/4 3.0/4
33. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 4.0/4 2.9/4
34. Tusk 3.5/4 2.4/4
35. Hereditary 4.0/4 3.0/4
36. It Follows 3.5/4 3.0/4
37. Being John Malkovich 3.5/4 2.9/4
38. Cabaret 3.5/4 2.9/4
39. Synecdoche, New York 4.0/4 2.9/4
40. Room (2015) 3.5/4 3.3/4
41. The Young Victoria 3.5/4 2.8/4
42. vie en rose, La ( môme, La ) 3.5/4 2.9/4
43. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.5/4 3.1/4
44. The Doom Generation 3.0/4 2.5/4
45. Gummo 3.5/4 2.4/4
46. Female Trouble 4.0/4 3.0/4

Recent Comments

Snake Sugarbaker
Snake Sugarbaker
Producer

Snake Sugarbaker - wrote on 03/25/10 at 11:20 PM CT

Top Movie List comment

Have you seen Klute yet?

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name