Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Candyman (1992) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 5. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Rosemary's Baby | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Night of the Living Dead (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Day of the Dead (1985) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Wicker Man (1975) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Suspiria (1977) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | American Psycho | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Homicidal | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Halloween II (1981) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Hellraiser (1987) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Hellraiser II: Hellbound | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Scream (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | In the Mouth of Madness | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | Needful Things | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | The Fog (1980) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 25. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 26. | 28 Days Later | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 27. | Dawn of the Dead (1979) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Shaun of the Dead | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 29. | Dawn of the Dead (2004) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 30. | The Birds (1963) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Evil Dead 2 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 32. | Army of Darkness | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 33. | The Omen (1976) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | Saw | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 35. | The Evil Dead (1983) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 36. | Bride of Frankenstein | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 37. | Audition ( Ôdishon ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 38. | An American Werewolf in London | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 39. | Carrie (1976) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 40. | The Ring (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 41. | Misery | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 42. | 28 Weeks Later | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 43. | Grindhouse | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 44. | Poltergeist (1982) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 45. | Frailty | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 46. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 47. | Hellraiser: Inferno | 4.0/4 | 2.2/4 |



