Top Movie List by sahume2029

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. 1984 ( Nineteen Eighty-Four ) 3.0/4 2.8/4
2. 2001: A Space Odyssey 3.5/4 3.1/4
3. Alien 3.5/4 3.3/4
4. Aliens 4.0/4 3.3/4
5. And Then There Were None (1945) 3.5/4 2.9/4
6. Anvil! The Story of Anvil 3.5/4 2.9/4
7. Army of Shadows ( armée des ombres, L' ) 4.0/4 3.0/4
8. Assault on Precinct 13 (1976) 3.5/4 2.9/4
9. Audition ( Ôdishon ) 3.5/4 2.9/4
10. Avatar 3.5/4 3.0/4
11. Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon 3.5/4 2.6/4
12. Blood Diamond 3.5/4 3.1/4
13. Bully (2012) 3.5/4 2.8/4
14. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.5/4 3.2/4
15. Casablanca 4.0/4 3.3/4
16. Frank Herbert's Dune 4.0/4 2.7/4
17. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.5/4 3.1/4
18. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
19. Frailty 3.5/4 2.9/4
20. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
21. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
22. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
23. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
24. The Dark Knight Rises 3.5/4 3.4/4
25. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
26. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
27. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
28. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
29. Conan the Barbarian (1982) 3.5/4 2.7/4
30. Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) 3.5/4 3.1/4
31. Children of Men 3.5/4 3.1/4
32. Changeling (2008) 4.0/4 2.9/4
33. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
34. Collateral 3.5/4 2.9/4
35. Coriolanus 4.0/4 2.6/4
36. Curse of the Golden Flower ( Man cheng jin dai huang jin jia ) 3.5/4 2.8/4
37. Experiment, The ( Experiment, Das ) 3.5/4 3.0/4
38. Deliver Us from Evil (2006) 3.5/4 2.9/4
39. District 9 4.0/4 3.0/4
40. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
41. Downfall ( Untergang, Der ) 3.5/4 3.2/4
42. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
43. Dredd (2012) 3.0/4 2.7/4
44. Drunken Angel ( Yoidore tenshi ) 3.5/4 3.1/4
45. Eastern Promises 3.5/4 3.0/4
46. Equilibrium 3.0/4 2.8/4
47. Excalibur 3.5/4 2.8/4
48. The Hobbit: The Desolation of Smaug 3.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name