Top Drama Movie List by Ivana

Top Drama

# Movie Title Rating Overall Add
1. Waking Life 4.0/4 2.8/4
2. The Curious Case of Benjamin Button 3.5/4 2.9/4
3. Wave, The ( Welle, Die ) 3.0/4 2.9/4
4. Memoirs of a Geisha 3.0/4 2.8/4
5. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
6. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 2.0/4 3.2/4
7. The Help 3.0/4 3.2/4
8. Nathalie... 3.0/4 2.7/4
9. Chloe 3.5/4 2.5/4
10. XXY 4.0/4 2.8/4
11. Personal Effects 3.0/4 2.5/4
12. A Single Man 3.0/4 2.9/4
13. Juno 3.0/4 2.9/4
14. Blood Diamond 2.5/4 3.1/4
15. Skin I Live In, The ( piel que habito, La ) 4.0/4 2.7/4
16. Million Dollar Baby (2004) 2.0/4 3.1/4
17. Secret in Their Eyes, The ( secreto de sus ojos, El ) 4.0/4 3.2/4
18. Girl, Interrupted 3.0/4 2.8/4
19. 28 Days 3.0/4 2.5/4
20. The King's Speech 2.0/4 3.2/4
21. Open Your Eyes ( Abre los ojos ) 3.5/4 3.0/4
22. Vanilla Sky 3.0/4 2.4/4
23. The Hours (2002) 2.5/4 2.8/4
24. Speak (2004) 2.5/4 2.5/4
25. The Yellow Handkerchief 3.0/4 2.7/4
26. Welcome to the Rileys 4.0/4 2.5/4
27. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 4.0/4 3.0/4
28. I Am Sam 3.0/4 2.7/4
29. The Last Samurai 3.0/4 2.8/4
30. Peaceful Warrior 3.5/4 2.9/4
31. Everybody's Fine ( Stanno tutti bene ) 3.0/4 2.3/4
32. Rasputin: Dark Servant of Destiny 2.5/4 2.2/4
33. This Special Friendship ( amitiés particulières, Les ) 3.5/4 3.3/4
34. John Q 3.0/4 2.7/4
35. Pay It Forward 4.0/4 2.6/4
36. Pretty Persuasion 3.0/4 2.5/4
37. Boogie Woogie 2.0/4 2.7/4
38. The Da Vinci Code 3.0/4 2.4/4
39. Adopted, The ( adoptés, Les ) 3.0/4 3.0/4
40. Hidden Love ( amour caché, L' ) 3.5/4 3.3/4
41. Don't Worry, I'm Fine ( Je vais bien, ne t'en fais pas ) 3.5/4 2.5/4
42. Beginners 3.5/4 2.9/4
43. Chatroom 3.0/4 2.5/4
44. Brokeback Mountain 2.0/4 2.9/4
45. Widows ( Viudas ) 3.0/4 3.0/4
46. The Bridges of Madison County 2.5/4 2.8/4
47. Hide and Seek (2005) 3.0/4 2.2/4
48. That Obscure Object of Desire ( Cet obscur objet du désir ) 3.0/4 3.1/4
49. The Butterfly Effect (2004) 3.5/4 2.7/4
50. The Interpreter 2.5/4 2.3/4
51. The Deep End of the Ocean 3.0/4 2.4/4
52. Eat Pray Love 3.0/4 2.3/4
53. At First Sight (1999) 2.0/4 2.2/4
54. The Terminal (2004) 3.0/4 2.7/4
55. Trust (2011) 3.0/4 2.6/4
56. The Object of My Affection 2.0/4 2.3/4
57. Nothing Personal (2010) 3.0/4 2.3/4
58. Chinese Take-Out ( cuento chino, Un ) 2.5/4 2.3/4
59. Trainspotting 3.0/4 3.1/4
60. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
61. Sweet November (2001) 3.0/4 2.4/4
62. Fourteen Sucks ( Fjorton suger ) 2.5/4 2.8/4
63. Rice Rhapsody ( Hainan ji fan ) 3.0/4 2.5/4
64. Veronika Decides to Die 3.0/4 2.7/4
65. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
66. The Virgin Suicides 3.0/4 2.8/4
67. Day I Saw Your Heart, The ( Et soudain tout le monde me manque ) 2.5/4 2.8/4
68. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
69. Seven Pounds 3.5/4 2.9/4
70. Lovelace 3.0/4 2.7/4
71. Melancholia (2011) 3.0/4 2.6/4
72. Blue is the Warmest Color ( vie d'Adèle, La ) 3.0/4 3.0/4
73. Boyhood 3.5/4 3.1/4
74. Mr. Nobody 4.0/4 2.9/4
75. Fill the Void ( Lemale et ha'halal ) 3.0/4 3.0/4
76. Philomena 3.0/4 3.0/4
77. Nostalghia ( Nostalgiya ) 3.5/4 2.8/4
78. Room (2015) 4.0/4 3.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name