Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Fountain (2006) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Raiders of the Lost Ark | N/A | 3.3/4 | |
| 4. | It's a Wonderful Life | N/A | 3.3/4 | |
| 5. | The Matrix | N/A | 3.2/4 | |
| 6. | Seven ( Sevano's Seven ) | N/A | 2.7/4 | |
| 7. | American History X | N/A | 3.2/4 | |
| 8. | The Departed | N/A | 3.3/4 | |
| 9. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Shining (1980) | N/A | 3.3/4 | |
| 11. | Saving Private Ryan | N/A | 3.3/4 | |
| 12. | Requiem for a Dream | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Full Metal Jacket | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | The Wizard of Oz (1939) | N/A | 3.2/4 | |
| 21. | Unforgiven (1992) | N/A | 3.3/4 | |
| 22. | Donnie Darko | N/A | 3.0/4 | |
| 23. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 24. | Kill Bill: Volume 1 | N/A | 3.0/4 | |
| 25. | Heat (1995) | N/A | 3.2/4 | |
| 26. | Stand by Me | N/A | 3.2/4 | |
| 27. | Children of Men | N/A | 3.1/4 | |
| 28. | The Thing (1982) | N/A | 3.2/4 | |
| 29. | Gone with the Wind | N/A | 3.2/4 | |
| 30. | The Terminator | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 32. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 33. | Dirty Harry | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 34. | The Crow (1994) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 35. | Friday the 13th (1980) | 4.0/4 | 2.8/4 |



