Top Movie List by aungmyin99

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
2. The Godfather 4.0/4 3.5/4
3. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
4. Goodfellas 2.5/4 3.4/4
5. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
6. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
7. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
8. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
9. Casablanca 2.5/4 3.3/4
10. Taxi Driver (1976) 3.5/4 3.3/4
11. American Beauty 2.5/4 3.1/4
12. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
13. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
14. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
15. Unforgiven (1992) 2.5/4 3.3/4
16. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
17. It's a Wonderful Life 2.5/4 3.3/4
18. Raging Bull 3.5/4 3.3/4
19. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
20. Gone with the Wind 2.5/4 3.2/4
21. Platoon 4.0/4 3.2/4
22. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
23. The Pianist 4.0/4 3.2/4
24. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
25. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
26. The Burbs N/A 2.6/4
27. 8 1/2 N/A 3.2/4
28. Last Tango in Paris 2.5/4 2.8/4
29. Death and the Maiden 3.0/4 2.8/4
30. On the Waterfront 4.0/4 3.3/4
31. A Streetcar Named Desire 3.0/4 3.0/4
32. East of Eden (1955) 4.0/4 3.0/4
33. Rebel Without a Cause 3.0/4 3.1/4
34. L.A. Confidential N/A 3.2/4
35. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
36. Face/Off 2.5/4 2.7/4
37. American Pie 3.0/4 2.8/4
38. Gangs of New York (2002) 3.5/4 3.0/4
39. Cape Fear (1991) 4.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name