Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Gigi (1958) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | The Hitchhiker's Guide to the Galaxy | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Children of Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Equilibrium | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | The Fountain (2006) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Serenity (2005) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | District 9 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | V for Vendetta | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Dangerous Beauty | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Practical Magic | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Ever After: A Cinderella Story | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Minority Report | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Moon | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Sunshine (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | I Am Legend | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Independence Day (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | I, Robot | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | The Matrix Reloaded | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | A Scanner Darkly | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Stargate Continuum | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 26. | The Adjustment Bureau | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 27. | The Island (2005) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | The Animatrix | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 29. | American History X | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 30. | Shakespeare in Love | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 31. | What Dreams May Come | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 32. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 33. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 34. | SLC Punk! | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Sliding Doors | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 36. | Half Baked | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 37. | The Hangover | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 38. | Mary and Max | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 39. | In the Loop | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 40. | 9 | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 41. | The Young Victoria | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 42. | Religulous | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 43. | Ella Enchanted | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 44. | The Sleeping Dictionary | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 45. | Chéri | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 46. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 47. | Goodfellas | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 48. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 49. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 50. | Shaun of the Dead | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 51. | Shoot 'Em Up | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 52. | Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 53. | Little Women (1994) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 54. | Mermaids (1990) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 55. | Corpse Bride | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 56. | The Heart of Me | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 57. | Impromptu | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 58. | Moulin Rouge (2001) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 59. | The Prestige (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 60. | American Psycho | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 61. | Cruel Intentions | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 62. | The Thomas Crown Affair (1999) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 63. | The Count of Monte Cristo (2002) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 64. | Secretary | 3.5/4 | 2.8/4 |



