My favourite movie series by Tjommi

My favourite movie series

# Movie Title Rating Overall Add
1. Resident Evil (2002) 4.0/4 2.7/4
2. Resident Evil: Afterlife 4.0/4 2.5/4
3. Resident Evil: Apocalypse 4.0/4 2.5/4
4. Resident Evil: Extinction 4.0/4 2.6/4
5. Resident Evil: Retribution 4.0/4 2.3/4
6. A Nightmare on Elm Street (1984) 4.0/4 3.0/4
7. A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge 3.0/4 2.3/4
8. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 3.0/4 2.6/4
9. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master 3.0/4 2.4/4
10. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child 3.0/4 2.2/4
11. A Nightmare on Elm Street (2010) 4.0/4 2.2/4
12. Hellraiser (1987) 4.0/4 2.8/4
13. Hellraiser II: Hellbound 3.0/4 2.5/4
14. Hellraiser III: Hell on Earth 3.5/4 2.4/4
15. Hellraiser: Bloodline 3.0/4 2.3/4
16. Hellraiser: Deader 4.0/4 2.3/4
17. Hellraiser: Hellseeker 4.0/4 2.4/4
18. Hellraiser: Hellworld 4.0/4 2.4/4
19. Hellraiser: Inferno 4.0/4 2.2/4
20. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
21. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.0/4 3.4/4
22. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
23. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.5/4 2.4/4
24. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.5/4 2.4/4
25. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.0/4 2.8/4
26. Underworld (2003) 4.0/4 2.8/4
27. Underworld: Evolution 3.5/4 2.8/4
28. Underworld: Rise of the Lycans 4.0/4 2.7/4
29. Underworld Awakening 3.0/4 2.5/4
30. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
31. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
32. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
33. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 3.0/4 2.4/4
34. Die Hard 4.0/4 3.3/4
35. Die Hard 2: Die Harder 4.0/4 2.7/4
36. Die Hard: With a Vengeance 4.0/4 2.9/4
37. Live Free or Die Hard 4.0/4 2.9/4
38. Ginger Snaps 4.0/4 2.8/4
39. Ginger Snaps: Unleashed 4.0/4 2.7/4
40. Ginger Snaps Back: The Beginning 4.0/4 2.5/4
41. The Grudge (2004) 4.0/4 2.2/4
42. The Grudge 2 4.0/4 1.9/4
43. The Grudge 3 4.0/4 2.4/4
44. Ju-On: The Grudge 4.0/4 2.8/4
45. Ju-On: The Grudge 2 ( Ju-On 4 ) 2.5/4 2.6/4
46. Ju-on: Black Ghost ( Ju-on: Kuroi shôjo ) 2.5/4 2.6/4
47. Ju-on: White Ghost (Ju-on: Shiroi rôjo ) 2.5/4 2.6/4
48. Men in Black 3 4.0/4 2.7/4
49. Men in Black 2 3.5/4 2.2/4
50. Men in Black (1997) 4.0/4 2.8/4

Recent Comments

Tjommi
Tjommi
Producer

Tjommi - wrote on 08/09/12 at 08:12 AM CT

My favourite movie series comment

Bare in mind this is a work in progress and it will take some time for me to complete it.

Tjommi
Tjommi
Producer

Tjommi - wrote on 08/09/12 at 07:58 AM CT

My favourite movie series comment

In this movie I will share with you my favourite movies that takes place in the same universe. This list will move across genres, and as I like most of these movies it will be hard to rank them after what series of movies I like the most but I will try.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name