Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Death Proof | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Shutter Island | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Dark Knight Rises | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Into the Wild | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | RocknRolla | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Prestige (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Mystic River | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Good Will Hunting | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Warrior (2011) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Argo | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Sin City | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Machete | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Ocean's Eleven (2001) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | Tropic Thunder | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 26. | A Beautiful Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | Snatch | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | L.A. Confidential | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 29. | Lock, Stock and Two Smoking Barrels | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 30. | Kill Bill: Volume 1 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 31. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 32. | Casino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 33. | Django Unchained | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 34. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 35. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 36. | Taxi Driver (1976) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 37. | Gran Torino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 38. | American Hustle | 3.5/4 | 3.0/4 |
Recent Comments
sapien - wrote on 12/15/10 at 05:57 PM CT
Top Movie List comment
Finally! I met someone else who loves Shutter Island. Good list. I think I'll send you a friend request.




