Top Action Movie List by Groovymoovy

Top Action

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Matrix 4.0/4 3.2/4
2. Inception 4.0/4 3.3/4
3. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
4. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
5. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
6. Goldfinger 4.0/4 3.1/4
7. The Bourne Supremacy 4.0/4 3.1/4
8. The Fugitive (1993) 4.0/4 3.1/4
9. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.5/4 3.0/4
10. Taken (2009) 4.0/4 3.0/4
11. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
12. King Kong (1933) 3.5/4 3.0/4
13. Beverly Hills Cop 4.0/4 2.9/4
14. From Russia with Love 4.0/4 3.0/4
15. Minority Report 4.0/4 2.9/4
16. Speed (1994) 4.0/4 2.9/4
17. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
18. Mission: Impossible 4.0/4 2.8/4
19. You Only Live Twice 4.0/4 2.9/4
20. Air Force One 4.0/4 2.7/4
21. Escape from New York 3.5/4 2.8/4
22. Top Gun (1986) 3.5/4 2.7/4
23. Con Air 4.0/4 2.8/4
24. The Negotiator (1998) 4.0/4 2.7/4
25. Backdraft 4.0/4 2.7/4
26. 48 Hrs. 3.5/4 2.8/4
27. The Towering Inferno 3.5/4 2.8/4
28. Death Wish (1974) 4.0/4 2.9/4
29. The Matrix Revolutions 3.5/4 2.5/4
30. Clear and Present Danger 3.5/4 2.8/4
31. Executive Decision 4.0/4 2.6/4
32. Live and Let Die 3.5/4 2.7/4
33. Star Trek III: The Search for Spock 4.0/4 2.7/4
34. Knight and Day 4.0/4 2.5/4
35. Hostage (2005) 4.0/4 2.6/4
36. Red (2010) 4.0/4 2.9/4
37. U.S. Marshals 4.0/4 2.6/4
38. Airport 1975 4.0/4 2.6/4
39. Tango & Cash 3.5/4 2.5/4
40. Lost World: Jurassic Park 4.0/4 2.5/4
41. Jumpin' Jack Flash 4.0/4 2.5/4
42. Takers 3.5/4 2.6/4
43. Twelve O'Clock High 3.0/4 2.8/4
44. Star Trek: Nemesis 3.5/4 2.5/4
45. Escape from L.A. 4.0/4 2.4/4
46. Star Trek: Insurrection 3.5/4 2.5/4
47. Vertical Limit 4.0/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name