Top Action Movie List by tim's movie valut

Top Action

# Movie Title Rating Overall Add
1. Red Dawn (1984) 4.0/4 2.6/4
2. Smokin' Aces 4.0/4 2.6/4
3. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
4. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
5. Die Hard 4.0/4 3.3/4
6. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
7. 300 4.0/4 2.9/4
8. The French Connection 4.0/4 3.1/4
9. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
10. Assault on Precinct 13 (2005) 4.0/4 2.5/4
11. Mr. and Mrs. Smith (2005) 4.0/4 2.5/4
12. Die Hard 2: Die Harder 4.0/4 2.7/4
13. Rambo 3.5/4 2.7/4
14. Shooter (2007) 4.0/4 2.8/4
15. Striking Distance 4.0/4 2.3/4
16. Miami Vice 3.5/4 2.0/4
17. 16 Blocks 3.5/4 2.5/4
18. Hostage (2005) 3.0/4 2.6/4
19. Die Hard: With a Vengeance 3.5/4 2.9/4
20. The Negotiator (1998) 4.0/4 2.7/4
21. Volcano (1997) 4.0/4 2.1/4
22. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
23. The Poseidon Adventure 4.0/4 2.9/4
24. Pearl Harbor 3.0/4 2.3/4
25. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
26. Spider-Man 2 4.0/4 2.9/4
27. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
28. X-Men 2.5/4 2.9/4
29. X-Men: The Last Stand 4.0/4 2.6/4
30. X2 - X-Men United 2.5/4 2.9/4
31. The Recruit 3.5/4 2.6/4
32. Blade: Trinity 4.0/4 2.4/4
33. Bad Boys II 4.0/4 2.5/4
34. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
35. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
36. Constantine 3.0/4 2.6/4
37. Shoot 'Em Up 3.5/4 2.6/4
38. The Bourne Identity (2002) 2.5/4 3.1/4
39. The Day After Tomorrow 4.0/4 2.6/4
40. The Fast and the Furious (2001) 3.5/4 2.5/4
41. Gone in 60 Seconds (2000) 3.5/4 2.5/4
42. Lord of War 3.5/4 2.8/4
43. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) 3.0/4 2.9/4
44. The Italian Job (2003) 4.0/4 2.8/4
45. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
46. King Arthur 3.5/4 2.5/4
47. Mission: Impossible III 4.0/4 2.7/4
48. Live Free or Die Hard 4.0/4 2.9/4
49. Mission: Impossible 3.5/4 2.8/4
50. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4

Recent Comments

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 10/11/07 at 04:31 PM CT

Top Action List comment

Yeah MI 2 does kind of suck....

kustaa
kustaa
Producer

kustaa - wrote on 09/27/07 at 08:18 AM CT

Top Action List comment

MI2 Sucks. Is a terrible bad rippoff of Hitchock's Notorious :0) Where are the Bourne ones? :0(

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name