2012 Ratings and Rankings by Hani

2012 Ratings and Rankings

# Movie Title Rating Overall Add
1. Cloud Atlas 4.0/4 2.9/4
2. Django Unchained 4.0/4 3.3/4
3. Les Misérables (2012) 4.0/4 3.0/4
4. Argo 4.0/4 3.1/4
5. Lincoln 4.0/4 3.0/4
6. End of Watch 4.0/4 3.1/4
7. The Impossible 4.0/4 3.0/4
8. Holy Motors 4.0/4 3.0/4
9. Moonrise Kingdom 3.5/4 3.2/4
10. Sessions, The ( Six Sessions ) 3.5/4 2.9/4
11. Beasts of the Southern Wild 3.5/4 3.1/4
12. Love ( Amour ) 3.5/4 3.2/4
13. Silver Linings Playbook 3.5/4 3.1/4
14. Skyfall 4.0/4 3.1/4
15. Hyde Park on Hudson 3.5/4 2.5/4
16. Arbitrage 3.5/4 2.8/4
17. Flight (2012) 3.5/4 2.9/4
18. The Dark Knight Rises 3.5/4 3.4/4
19. The Perks of Being a Wallflower 3.0/4 3.2/4
20. Killing Them Softly 3.0/4 2.5/4
21. Zero Dark Thirty 3.0/4 3.1/4
22. Rust and Bone ( De rouille et d'os ) 3.0/4 3.0/4
23. Looper 3.0/4 2.9/4
24. Hitchcock 3.0/4 2.8/4
25. Ted 3.0/4 2.8/4
26. 21 Jump Street 3.0/4 2.9/4
27. The Campaign 3.0/4 2.4/4
28. Hope Springs (2012) 3.0/4 2.6/4
29. Dangerous Liaisons (2012) 2.5/4 2.5/4
30. This is 40 2.5/4 2.4/4
31. The Guilt Trip (2012) 2.5/4 2.4/4
32. American Reunion 2.0/4 2.6/4
33. The Dictator 2.0/4 2.5/4
34. The Man with the Iron Fists 2.0/4 2.3/4
35. The Watch 2.0/4 2.1/4
36. Anna Karenina (2012) 1.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name