Top Movies of 2012 by Mitch

Top Movies of 2012

# Movie Title Rating Overall Add
1. Django Unchained 4.0/4 3.3/4
2. Life of Pi 4.0/4 3.1/4
3. The Intouchables 4.0/4 3.2/4
4. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.4/4
5. Lincoln 4.0/4 3.0/4
6. La Luna (2012) 4.0/4 3.1/4
7. Dr. Seuss' The Lorax 4.0/4 2.6/4
8. The Perks of Being a Wallflower 4.0/4 3.2/4
9. Moonrise Kingdom 4.0/4 3.2/4
10. Argo 3.5/4 3.1/4
11. The Hobbit: An Unexpected Journey 3.5/4 3.0/4
12. The Cabin in the Woods 3.5/4 2.9/4
13. ParaNorman 3.5/4 2.9/4
14. Jeff, Who Lives at Home 3.0/4 2.7/4
15. Wreck-It Ralph 3.0/4 3.1/4
16. Skyfall 3.0/4 3.1/4
17. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
18. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
19. Savages (2012) 3.0/4 2.4/4
20. Flight (2012) 3.0/4 2.9/4
21. Killing Them Softly 3.0/4 2.5/4
22. Les Misérables (2012) 3.0/4 3.0/4
23. 21 Jump Street 2.5/4 2.9/4
24. Chronicle (2012) 2.5/4 2.7/4
25. Red Dawn (2012) 2.5/4 2.2/4
26. Premium Rush N/A 2.7/4
27. Chasing Mavericks 2.5/4 2.7/4
28. Undefeated (2012) 2.5/4 2.7/4
29. Where the Yellowstone Goes 2.5/4 2.4/4
30. Ted 2.0/4 2.8/4
31. Men in Black 3 2.0/4 2.7/4
32. Looper 2.0/4 2.9/4
33. Project X (2012) 2.0/4 2.4/4
34. Pitch Perfect 2.0/4 2.9/4
35. Brave (2012) 2.5/4 2.9/4
36. Wanderlust N/A 2.3/4
37. The Grey 1.0/4 2.7/4
38. John Carter 1.0/4 2.6/4
39. Dark Shadows 1.0/4 2.4/4
40. The Hunger Games 1.0/4 2.9/4
41. The Dictator 1.0/4 2.5/4
42. The Collection 1.0/4 2.1/4
43. Snow White and the Huntsman 0.5/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name