Top Movie List by goodfellamike

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
2. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
3. Jaws 4.0/4 3.2/4
4. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
5. Stalag 17 4.0/4 3.1/4
6. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
7. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
8. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
9. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
10. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
11. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
12. All About Eve 4.0/4 3.3/4
13. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
14. The Last Picture Show 4.0/4 3.2/4
15. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
16. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
17. Sling Blade 4.0/4 3.1/4
18. Who Framed Roger Rabbit? 4.0/4 2.9/4
19. Casablanca 4.0/4 3.3/4
20. Witness for the Prosecution 4.0/4 3.2/4
21. Children of Men 4.0/4 3.1/4
22. They Shoot Horses, Don't They? 4.0/4 2.7/4
23. Battleship Potemkin ( Bronenosets Potyomkin ) 4.0/4 3.1/4
24. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
25. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
26. Quiz Show 4.0/4 2.9/4
27. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
28. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
29. And Then There Were None (1945) 4.0/4 2.9/4
30. Seven Beauties ( Pasqualino Settebellezze ) 4.0/4 3.1/4
31. The Thief of Bagdad (1940) 4.0/4 2.8/4
32. The Wild Bunch 4.0/4 3.1/4
33. JFK 4.0/4 3.0/4
34. The Godfather 4.0/4 3.5/4
35. Once Upon a Time in the West 4.0/4 3.2/4
36. City Lights 4.0/4 3.3/4
37. Seven Brides for Seven Brothers 4.0/4 2.9/4
38. The Last of the Mohicans (1992) 4.0/4 3.0/4
39. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
40. The Third Man 4.0/4 3.2/4
41. Strangers on a Train 4.0/4 3.2/4
42. All That Jazz 4.0/4 3.0/4
43. Top Hat 4.0/4 3.0/4
44. Bride of Frankenstein 4.0/4 3.1/4
45. King Kong (1933) 4.0/4 3.0/4
46. Lady for a Day 4.0/4 2.8/4
47. Modern Times 4.0/4 3.3/4
48. Wages of Fear, The ( salaire de la peur, Le ) (1953) 4.0/4 3.2/4
49. Frankenstein (1931) 4.0/4 3.2/4
50. The Bank Dick 4.0/4 2.7/4

Recent Comments

Arbogast1960
Arbogast1960
Producer

Arbogast1960 - wrote on 04/07/08 at 03:11 PM CT

Top Movie List comment

Awesome, awesome list. Glad to see another Hitchcock fan (and Uwe Boll hater) out there :).

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name