Top Films of the 2000's by Tino

Top Films of the 2000's

# Movie Title Rating Overall Add
1. Thank You for Smoking 4.0/4 2.8/4
2. Kill Bill: Volume 2 N/A 3.0/4
3. Kill Bill: Volume 1 N/A 3.0/4
4. O Brother Where Art Thou N/A 3.0/4
5. Grindhouse N/A 2.8/4
6. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
7. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
8. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
9. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
10. A Beautiful Mind N/A 3.1/4
11. The Departed 4.0/4 3.3/4
12. Collateral N/A 2.9/4
13. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
14. The Last Samurai N/A 2.8/4
15. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
16. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
17. Little Miss Sunshine N/A 3.1/4
18. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
19. Traffic (2000) N/A 3.0/4
20. Almost Famous N/A 3.1/4
21. Gangs of New York (2002) N/A 3.0/4
22. The Royal Tenenbaums N/A 2.9/4
23. Memento 3.5/4 3.2/4
24. Million Dollar Baby (2004) N/A 3.1/4
25. Juno 3.5/4 2.9/4

Recent Comments

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 06/12/09 at 09:45 AM CT

Top Films of the 2000's comment

That's cool. I'd also agree with Kill Bill 1, Crouching Tiger, Royal Tenenbaums and Memento!

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name